Mazda CX-3 satışa çıkmadan 400 adet sattı

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-06-15 10:25:46

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU / Yunanistan

Küçük SUV pazarına hızlı bir giriş yapan Mazda, CX-3 modeliyle en çok aranan özellikleri bir araya topladı. 4 tekerlekten çekiş ve otomatik şanzıman, yeni nesil 1.5 litrelik dizel motor seçeneği ile satışa sunuyor. Aynı zamanda Mazda CX-3 modeli daha satışa çıkmadan 400 adet sattı

 

Dünyadakİ yükselişini sürdüren Mazda, Türkiye'deki yıldızını da inceden inceye parlatmayı başarıyor. 

Her modelinde olduğu gibi yeniliklere doymayan Mazda, segmentinde fırtınalar etirecek cx-3 modeli ile yepyeni özelliklerini bir araya toplayarak gaza basacak. www.otomobilsahibi.com . Türkiye'de Motion, Reflex, Power ve Power Sense olmak üzere 4 farklı donanım seviyesiyle ay sonundan itibaren satışa sunulacak araç, 75 bin 800 liradan başlayan fiyatlara sahip. Sadece Skyactiv teknolojili 1.5 litrelik dizel motorla satılacak araçta önden çekişli manuel ve 4 tekerlekten çekişli otomatik vitesli seçenekleri sunulacak.

 

 

ÇOK DEĞİL KÂRLI SATACAĞIZ...

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, lansman öncesi kısa bir konuşma yaptı. Yurdakul konuşmasında; yeni modelin Türkiye pazarında bir rakibinin olmadığını vurguladı. Mazda olarak yapılanma sürecini tamamladıklarını belirten Yurdakul, CX-3 ile birlikte farklı bir dönemin başladığını ifade etti. Mazda, olarak hiçbir zaman pazardaki fiyat rekabetini girmeyeceklerinin altını çizen Yurdakul, şöyle devam etti: "Mazda olarak bizim üretim kapasitemiz belli. Bu üretim kapasitesi içinde satabileceğimiz model adedi de belli. Dolayısıyla fiyat rekabeti yaparak, pazar payı satın alma gibi bir durum olmayacak. Bizim hedefimiz tüm satış sürecinde kârlılığı bir seviyede tutmak." şeklinde konuştu.

 

PAZARDA RAKİBİ YOK.. 

CX-3'te fiyat olarak rekabetçi olmak gibi bir kaygılarının bulunmadığını söyleyen Yurdakul, zira otomobilin henüz gelmeden 400 adet satıldığını, bazı tüketicilerin aylar öncesinden yatırılan kaporoların banka dekontlarının olduğunu vurguladı. www.otomobilsahibi.com . Yurdakul, bu durumun fiyat seviyesinden ziyade, aracın sunduğu özelliklerden kaynaklandığını belirterek, "SUV pazarında talep edilen en önemli özellik diğer tüm sınıflarda olduğu gibi dizel motor ve otomatik vites. Tabi dizel motorun da vergi avantajlı 1.6 litrenin altında olması gerekiyor. Biz yeni modelimizde 1.5 litre dizel otomatik motora 4X4 çekiş sistemini de ekledik. CX-3'ün sunduğu bu dört özelliği birarada sunan başka bir model bulunmuyor" diye konuştu. 

 

 

900 ADETLİK SATIŞ...

Mazda CX-3'ün global üretim hacmi 150 bin olup bunun 38 bin kadarı Avrupa'da satışa sunulacağını belirten Nurkan Yurdakul, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Bizim Türkiye'deki hedefimiz 31 Mart 2016 itibarı ile biten finansal yılda 900 adet satış yapmak. Bunun 700 adeti 2015 takvim yılına denk gelecek." Kompakt crossover Mazda CX-3, Japon üreticinin Kodo tasarımı ile dizayn edildi. Vergi avantajı sunan 1.5 litrelik SKYACTIV teknolojisine sahip motor önemli bir avantaj sağlıyor. Mazda CX-3 lansmana özel olarak 4x2 düz vites modeli 75 bin 800, 4X4 otomatik vites modeli ise 83 bin 500 liradan satışa sunuluyor.

 

Mazda yine  yaptı yapacağını...

Mazda, yepyeni modeli CX-3 ile yine yaptı yapacağını. İyi bir sürüş deneyimi ve deneme fırsatı bulduğumuz CX-3 ile İstanbul'dan Yunanistan'a kadar kullandık.  www.otomobilsahibi.com . Etkileyici ve konforlu bir araç olduğunu belirtmeliyim. Teknolojik donanımları ve sessizliği beni ençok etkileyen özelliklerinden. Herşey yerli yerinde. Bir araçta istenilen tüm özellikler mevcüt. 'Bu da olsaydı' diyebileceğimiz bir ayrıntı bulamadık açıkçası. Dopdolu bir araç. Radar takip sistemi çok başarılı. Ses sistemi başlı başına bir ayrıntı. Özene-bezene uygulanmış bir sistem. Kısaca özetlemek gerekirse Mazda CX-3 ile gaza basacak. Bundan ötesi yok diyebilirim.

 

Mazda CX-3 ana özellikleri :

* 1.5l dizel motor 3 6 ileri otomatik vites

* 4 tekerlekten çekiş 3 Direksiyonda vites kulakçıkları(otm. Vites) 3 i-stop(start/stop sistemi) 3 i-ELOOP(rejeneratif frenleme) 

* LED ön farlar, Adaptif Ön Far Sistemi(AFS) ve Uzun Far Kontrol Sistemi (HBC)

* LED gündüz farları 

* LED sis farları 3 18 " alaşım jantlar 

* MZD Connect ve 7" renkli dokunmatik ekran 3 HMI kumandası

* Isıtmalı ön koltuklar 

* Yarı deri döşeme 3 Lüks Bose ses sistemi ve 7 hoparlör 3 CD çalar 3 USB çıkışı  

* Anahtarsız giriş 3 Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi (RTT) ile navigasyon 

* Arka park sensörleri  3 Geri görüş kamerası  3 Karartılmış arka camlar 3 Otomatik klima 3 Aktif Sürüş Ekranı 3 Akıllı Şehiriçi Fren Desteği (SCBS) 3 Kör Nokta İzleme Sistemi (BSM) ve Arka Trafik Uyarısı (RCTA) 

* Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) 

* Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi