MAZDA 3 KALİTESİNİ KANITLIYOR

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-04-22 15:56:33

Japon otomotiv üreticisi Mazda'nın kompakt hatcback sınıfındaki sevilen modeli Mazda3 HB 1.5 SkyActiv-G otomatik şanzımanlı versiyonu bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Sınıfının en dinamik modellerinden olan Mazda3; tasarımı, konforu ve performansı ile tam bir sürücü otomobili.

 

ŞIK VE GÖSTERİŞLİ TASARIM

 

KODO tasarım felsefesi ile yeni bir çizgiye kavuşan Mazda'da özellikle otomobillerin ön tasarımına ayrı bir önem veriliyor. Sert ancak akıcı hatlarla bezenmiş  KODO tasarım dilinde dinamizm ön plana çıkıyor.  Aracın ön tasarımını incelediğimizde, büyük ızgara ve çekik farlar dinamik ve agresif görünümde baş rol oynuyor. 

 

Motor kaputundan  başlayarak arkaya doğru uzanan V şekilli hat, ön kapıda son bulurken arka kapıda yeni bir çizgi ile simetri sağlanmış. Bu da Mazda 3'ün profilden ilk bakışta dikkat çekmesini sağlamış. Büyük çamurluklar, 18 inçlik jantlarla hem dinamizmi hem de güçlü görünümü destekliyor. Arkadan araca bakıldığında ise öne kıyasla daha küçük tasarlanmış stoplar dikkat çekiyor. Ancak stopların sivri yapısı ile çekik ön farlarla bütünlük sağlanmış. Tasarım olarak iddiasını ortaya koyan Mazda 3'ün boyutlarına baktığımızda; 4470 mm uzunluk, 1795 mm genişlik, 1450 mm yükseklik ve 364 litrelik bagaj hacmi ile kompakt bir otomobil karşımıza çıkıyor.

 

KALİTELİ İÇ MEKAN

 

Mazda3, dış tasarımdaki başarısını ve dinamizmini iç mekana da fazlasıyla yansıtabilen nadir otomobillerden biri.  Aracın içine geçtiğimizde, kaliteli ve sıcak bir atmosfere karşılıyor bizi. İç mekanda kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliği başarılı. Üç kollu sportif direksiyon üzerinde birçok kontrol kumandası bulunuyor. Bu kumandalar sayesinde direksiyondan elinizi ayırmadan otomobilin bir çok özelliğini kontrol etmek mümkün. 

 

Ayrıca Head-Up display özelliği sayesinde hız ve aktif hız sabitleyici gibi birçok bilgiyi gözünüzü yoldan ayırmadan kontrol edebiliyorsunuz. Sürücü odaklı tasarlanan iç mekan, ferah ve konforlu.  Önde ve arkada yeterli yaşam alanı sunan Mazda3, zengin donanımı ile de hem teknolojik hem de konforlu olmayı başarıyor.

Test aracımızdaki gibi üst pakette, ısıtmalı koltuklar, şerit takip asistanı gibi bir çok özellik bulunuyor.  Ön konsolun orta bölümünde konumlandırılan dokunmatik özellikli ekranın çözünürlüğü ve hassasiyeti başarılı. Otomobille ilgili birçok bilgiye ulaşmamızı sağlayan ekranı orta konsolda yer alan joystick ile de kullanmak mümkün kılınmış. Eşya gözü konusunda kapı kenarlarında ve orta konsolda sunulan bardaklık alanları yeterli.  

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Test aracımızın kaputunun altında yer alan 1.5 litrelik Skyactiv-G, 1496 cc hacimli motor, 6000 d/d'de 120 Hp güç, 4000 d/d'de ise 150 Nm tork değeri sunuyor . 14.0:1 oranında sıkışma oranına sahip bu motor aracın 0-100 Km/s hızlanmasını 11.8 saniyede tamamlarken, maksimum 185 km/s'lik hız değeri sağlıyor.

 

Skyactiv teknolojisi kullanılarak üretilen benzinli motor yüksek güç üretmesine rağmen düşük tüketimiyle ön plana çıkıyor. 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş test aracımızın fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 5.2 litre. Mazda3, sürüş dinamikleri açısından başarıl bir otomobil. Dinamik bir sürüş karakterine sahip otomobil şasisiyle uyumlu direksiyon sistemiyle de performanslı kullanım olanağı sunabiliyor.

 

Sürat arttıkça sertleşen yapısıyla da sürücüsüne güven veren Mazda3'ün iç mekana yansıyan sportif motor sesi ayrı bir keyif veriyor.  Otomatik şanzıman ara hızlanmalar konusunda oldukça başarılı. Hızlı tepkiler veren şanzımanın geçişleri de hissedilmiyor.