Karsan, tüm dünyayı geleceğe taşıyor

GÜNCEL / 2021-09-26 14:51:26

Türkiye’de yer alan fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan, yeni yüzde 100 elektrikli model ailesi e-ATA’yı tanıttı. 

Türkiye’de yer alan fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan, yeniyüzde 100 elektrikli model ailesi e-ATA’yı tanıttı. Yüksek nüfusa sahip şehirlerin çevreci otobüs ihtiyaçlarını karşılamak üzere pazara sunulan e-ATA serisi 10, 12 ve 18 metre uzunluğunda üç farklı model olarak pazardaki yerini aldı. İsmini Türkçe’de ailenin büyükleri anlamına gelen Ata’dan alan e-ATA, Karsan’ın elektrikli ürün gamı içerisindeki en büyük otobüs modellerinden oluşuyor. 

2 YILDA 2 MİLYON KM’LİK DENEYİM

 

Karsan’ın Bursa’daki fabrikasında, şirketin yüzde 100 elektrikli model ailesi e-ATA’nın tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada gelecek için daha yaşanabilir ve çevreci adımlar atılıyor. Şehir içerisinde durmaksızın hizmet veren otobüslerin tamamen çevreci hale getirilmesi de bu adımlardan bir tanesi. Buna yönelik verilen teşvikler ve gelişmiş ülkelerce sıfır emisyona geçişle ilgili belirlenen hedef tarihler değişimi hızlandırıyor.

Biz de Karsan olarak bu dönüşüme 2 yıldır öncülük ediyoruz. Sınıfının yaratıcısı 6 metrelik Jest Electric ile 2020’de Avrupa pazarında segment lideri olduk. Sınıfının en uzun menzilini sunan 8 metrelik Atak Electric ise Fransa, Almanya ve Romanya başta olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanından yüksek talep görüyor. Son iki yılda pek çok Avrupa ülkesinde elektrikli araçlarımızla 2 milyon kilometrenin üzerinde deneyim elde ettik” dedi.

 

‘GELECEĞİ ELEKTRİKLENDİRMEYE HAZIRIZ’

Avrupa’nın e-ATA serisi gibi büyük sınıftaki yüzde 100 elektrikli otobüslere önümüzdeki dönemde önemli ölçüde ihtiyaç duyacağını belirten Okan Baş, “2024’te satılan araçların yüzde 35’inin, 2030’da ise en az yüzde 50’sinin tamamen elektrikli olması bekleniyor. Karsan bu dönüşümü önceden öngörerek 5 yıl öncesinde tüm planlamalarını buna göre yapmıştı. Bugün pazara sunduğumuz e-ATA serisiyle 10,12,18 m’lik yüzde 100 elektrikli otobüslerimiz ile artık pazarın tamamında yer alıyoruz. Böylece, Karsan olarak tüm boylardaki elektrikli ürün gamımızla, geleceği elektriklendirmeye hazır hale geldik” ifadelerini kullandı.

ROMANYA’YA 66 ADET E-ATA GÖNDERİLECEK

 

Çıkılan bu dönüşüm yolculuğunu "Karsan Electric Evolution" olarak adlandırdıklarını belirten Baş, dönüşümün sembolünü ise "e" olarak belirlediklerini söyledi. Yeni model e-Ata lansmanıyla birlikte elektrikli model ailesinin ilk üyeleri Jest Electric ve Atak Electric’in de bu dönüşüm yolculuğunda hayatlarına "e-Jest" ve "e-Atak" olarak devam edeceğini bildiren Baş, "Karsan’ın 'Electric Evolution' adını verdiği yolculuğun duraklarından ilki ürünlerin elektrikli olması. Sonraki durak ise sürücüsüz toplu taşıma araçlarına sahip olmak" dedi.

Okan Baş, Karsan olarak ilklere imza atmaya devam ettiklerini aktararak, şunları kaydetti: “e-ATA serisiyle birlikte 6 metreden 18 metreye kadar elektrikli araç sunabilen ilk ve tek Avrupa markası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. e-ATA model ailesinin seri üretimine başladık. 10 adetlik ilk e-ATA filomuzu bu yılın aralık ayında Romanya’nın Slatina şehrine teslim etmiş olacağız.

 

Öte yandan, geçtiğimiz ay 18 metre sınıfındaki e-ATA için de 56 adetlik bir anlaşma imzalamıştık. Bu otobüsleri de 2022 itibarıyla Romanya’nın iki farklı şehrine teslim etmeyi hedefliyoruz. 35 milyon avro tutarındaki bu anlaşma, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük elektrikli otobüs ihracatı olmasıyla da önem taşıyor.”

TEK ŞARJLA TÜM GÜN HİZMET VEREBİLECEK

 

Esnek yapısıyla iddialı bir model olan e-ATA’da, 150 kWh’tan 600 kWh’a kadar 7 farklı batarya paketi ihtiyaca göre tercih edilebiliyor. e-ATA’nın tekerlere konumlanan elektrikli hub motorları, 10 ve 12 metrede 250 kW azami güç ve 22.000 Nm tork sunuyor. e-ATA 12 metrelik modelinde araç doluyken, gerçek otobüs rotasında dur-kalk ve klima açıkken tek şarjla 450 km’ye kadar çalışma imkânı sağlıyor.