Hyundai i30'un gözü liderlikte

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-07-19 16:31:21

Tasarım harikası olarak nitelendirdiğim Hyundai i30'un donanımı da dopdolu. Sınıfında liderliği oynayan i30 her türlü övgüyü hakediyor. İlk çıktığı günden itibaren büyük beğeni toplayan Hyundai i30  son değişimleriyle bu beğeniyi fazlasıyla perçinliyor...

 

Otomotiv sektörü rekabetlerle dolu çekişmeli bir sektör. Rekabetin tavan yaptığı, gerek tasarımlarıyla, gerekse de peformanslarıyla gönülleri fethediyorlar. ' www.otomobilsahibi.com ' Son zamanlarda gönül fethetmeyi başaran Hyundai i30. Bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Test sürüşünü yaptığımız i30'un keyfine doyum olmuyor.

Hyundai i30,1.6 dizel ve 6 ileri manuel şanzımanlı versiyonu İstanbul sokaklarında gaza bastık. Şık ve gösterişli tasarımıyla dikkat çeken Hyundai i30, konforu ve donanımıyla da büyük keyif veriyor. Kullanmaktan zefk aldığım bir araç.

 

 Hyundai i30,  tasarım özellikleriyle kendi sınıfı içinde önemli bir başarı yakalayan bir araç.Markanın son yıllarda gerek kalite, gerekse de donanım ve tasarım anlamında yakaladığı başarıyı artırarak sürdürüyor.  'www.otomobilsahibi.com' Markanın önemli kilometre taşlarından i30, özellikle ikinci nesliyle ilgi odağı olmaya ve Avrupalı rakiplerine karşı konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Bunu da artan donanım ve özellikle de motor ve şanzıman kombinasyonlarıyla başarıyor.

 

Makyajla birlikte yenilenen LED teknolojisine sahip farlar, ön tampon ve sis farları ile gündüz farları, markanın karakteristik ön ızgarasıyla birlikte çok daha modern bir görünüme kavuştu. Yüksek cam çizgisiyle kaslı bir görünüme sahip olan i30'un stop grubunda da belli belirsiz siyah konturlar makyajla birlikte kullanılmış.  4300 mm uzunluk, 1780 mm genişlik ve 1470 mm yükseklik değerlerine sahip i30, 2650 mm'lik aks mesafesiyle arkada oturan yolcular için de yeterli bir diz ve baş mesafesi sunabiliyor.  Hyundai i30'un bagaj hacmi ise 378 litre.

 

KALİTELİ VE KONFORLU İÇ MEKÂN

 

Hyundai i30'un iç mekanında makyajla birlikte çok büyük değişiklikler yapıldığını söyleyemeyiz.  Kokpitin alt bölümünde kullanılan plastiğin kalitesi biraz daha artırılmış. Rakipleri dokunmatik ekranla bol düğme ve kumandanın önüne geçerken, i30'da hala bol düğmeli bir kokpit bulunuyor.

 İrili ufaklı eşya gözleri ve bardak yerleriyle yeterince kullanışlı olan i30'un malzeme ve işçilik kalitesi de Avrupalı rakipleriyle benzer seviyede.  ' www.otomobilsahibi.com ' Konforu artıran yükseklik ayarlı koltuklar ve hem yükseklik hem de derinlik ayarı yapılan direksiyon sayesinde sürüş pozisyonunu kolaylıkla bulabiliyoruz. Aracın en önemli özelliklerinden birisi olarak direksiyon üzerindeki düğme aracılığıyla kumanda edilebilen Normal, Sport  ve Comfort üç farklı sürüş modundan birini seçerek en ideal sürüş tarzını bulmanıza olanak sağlıyor.

 

SÜRÜŞ KEYFİ DOYUMSUZ...

Test otomobilimizde görev yapan 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motor, 4000 d/d'de 136  Hp güç, 1500 d/d ile 3000 d/d arasında 260 Nmtork üretiyor ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanla gücü ön tekerleklere aktarıyor.  

Hyundai  i30'da kullanılan süspansiyon sistemi, orta-yumuşak şekilde ayarlanmış ve birçok rakibinden daha başarılı bir konfor sunuyor. 

Çok kollu arka süspansiyon sistemi de görevini iyi yapıyor ve sessiz çalışıyor. Yol tutuş seviyesi sınıf ortalamalarında.

Hyundai i30'u yalıtım konusunda da çok beğendim. Test aracımızda dizel motor olmasına rağmen bunu fark etmek oldukça zor. Hem motor hem de yol sesi minimum düzeye indirilmiş. Yüksek işçilik ve iyi malzeme kalitesi sayesindeyse iç mekanda tıkırtı sesleri duymak imkansız gibi. Hyundai i30, marka imajını yükselten, ön yargıları yıkan, başarısını kanıtlayan kaliteli bir otomobil.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU