Hyundai i20'nin doğasında yenilik var

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-04-07 15:55:28

Hyundai yine yaptı yapacağını. Çıtasını her geçen dönem daha da yükselten Hyundai, eski marka imajından eser kalmadı. 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

Yeniliklere doymayan Hyundai her modelinde olduğu gibi i20'de de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gerek tasarımındaki şıklığı, gerekse de şehir içi kullanım kolaylığı ve ekonomik yapısıyla kendine hayran bırakıyor.

Başarı çıtasını her geçen dönem yükselten Hyundai, İzmitli i20 ile adeta dünyayı fethediyor. 

Hyundai i20 etkileyici ve kendisine has tasarımı ile özellikle şehir içi kullanımlarında dikkatleri üzerine toplayarak sınıfında ciddi başarılara imza atıyor. Zengin donanım seçeneği ve ekonomik yapısı ile de dikkat çekiyor. 

Marka imajını yükseklere taşıyan Hyundai, yenilenen  i20 ile segmentinde adeta dengeleri altüst etti.Hyundai i20, yepyeni tasarımı, zengin donanımı, üstün konfor ve performansı ile tam not almayı başardı. Bu donanım ve kalitesiyle sunulan iddialı fiyatı ise sınıfında dengeleri bozuyor. 

 

İÇ MEKAN KALİTE KOKUYOR

Sürücü koltuğuna oturduğunuz an hissettiğiniz duygu hiç şüphesiz 'Kalite' oluyor. Sanki B Segmenti bir araca değil de bir üst sınıf araca binmişsiniz hissi kaplıyor. Dış tasarımdaki yeniliklere, iç tasarımda fazlasıyla eşlik ediyor. İç mekana geçtiğiniz an Hyundai i20'nin değişim rüzgarı çarpıyor size. www.otomobilsahibi.com olarak test ettiğimiz Hyundai i20 ile gaza bastığınız an çıtasını ne kadar çok yükseldiğini anlıyorsunuz. Yüksek hızlarda dahi güven veren, sürücüsünü tedirgin etmeyen, tepkilere çok iyi cevap verebilen bir donanıma sahip. İç mekan çok ferah ve sınıfına göre çok geniş. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği çok başarılı. Sürücü odaklı kokpitte ergonomik yönden sıkıntı yaratan bir problem yok. Kalitesi ve konforunun yanında en dikkat çeken husus hiç süphesiz sessizliği oluyor. 

Yeni i20'nin yalıtımı çok başarılı olduğunu söylemeliyim. Orta sertlikteki süspansiyonlar darbeleri başarılı şekilde emiyor. Yeni Hyundai i20 bu tasarım ve donanım özellikleriyle tavsiye edilen satış fiyatını gözönünde tutulduğunda açıkcası rakiplerinin işi epey zor olacak kanısındayım.

 

Renkli, konforlu ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen iç mekan, tamamen sürücü odaklı olarak hazırlanmış. Modern görüntüsünü çift renkli döşemelerine ve kokpitine borçlu olan Hyundai i20, aynı zamanda geniş saklama gözleriyle de segmentindeki en iyi değerlere imzasını atıyor.

 Hyundai i20'nin 301 litrelik bagaj kapasitesiyle geniş bir kullanım alanı sunuyor. Sınıfının ötesinde geniş iç mekan ve birçok saklama gözleri sunan yeni i20, piyano siyahı parlak boya ve krom malzemelerle desteklenen iç mekana sahip. Üst donanım paketinde ise Bluetooth ve navigasyon özelliği de bulunan otomobilin tüm donanım seviyelerinde USB/AUX girişi standart olarak sunuluyor. Yeni i20'de 7 inç dokunmatik ekranlı müzik sistemi bulunuyor.

 

MADE İN TURKEY İMZASIYLA GAZ BASIYOR

Hyundai i20'nin şık ve sportif tasarımı mest olmamak imkansız. Bu yeni tasarımı ile yuvarlak hatlar yerini daha keskin tasarım diline bırakmış. Bir önceki nesline göre boyutlarıda büyümüş. Ağabeyi i30'dan çalar yanları dikkat çekiyor.

Eskisine göre daha uzun, daha geniş ve daha kaliteli bir gövdeye sahip olan yeni i20, tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edildi. 

Hyundai i20, 4035 mm uzunluğa, 1734 mm genişliğe, 1474 mm yüksekliğe ve 2570 mm aks mesafesine sahip. Selefine göre 40 mm uzatılan yeni i20, 24 mm daha geniş, 16 mm daha alçak ve 45 mm daha uzun aks mesafesine sahip.  Ön tasarımda en dikkat çeken hiç şüphesiz far grubu ön ızgaralar oluyor.

Altıgen ızgara, LED entegre ön farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar, tasarımda olduğu kadar sürtünme katsayısının azaltılmasında etkili olan arka stoplar, yeni i20'nin başlıca yenilikleri arasında yer alıyor. Geriye doğru uzanan LED entegre projeksiyon tip ön farlarıyla sportif bir görünüm sergiliyen yeni i20'de yeni nesil altıgen ızgara ön tamponun alt kısmına doğru yerleştirildi. 

 

C segmentinde görmeye alıştığımız bir dizi donanım özelliğin barındıran Yeni i20, viraj içlerini aydınlatan statik dönüş farları, yokuş kalkış destek sistemi ve ESP'nin daha etkin kullanımını sağlamak adına kullanıcı tepkilerini yönlendiren Araç Stabilite Yönetim Sistemi'yle (VSM) öne çıkıyor. Yukarı doğru hareket eden panoramik cam tavan istendiği zaman tamamen açılarak yine sınıfında bir ilke imzasını atıyor.

Hyundai i20'nin yol tutuşu, konforu, verdiği keyif ve güveni çıtasının yükseldiğinin kanıtı.Ekonomik yakıt tüketimi de dikkat çeken detaylardan. Yeni Hyundai i20 hakkında yazılacak çok şey var aslında. Şunu belirtmeliyim ki, Hyundai eski marka kimliğini yepyeni bir sayfa açarak otomotiv camiasında boy gösteriyor. Artık İzmit'te üretilip tüm dünyaya ihraç edilen i20, made in Turkey imzasıyla gaz basıyor.  Yeni Hyundai i20, bu şık tasarımı, ferah iç mekanı ve iddialı fiyatıyla hem bizim hem de görenlerin dikkatini fazlasıyla çekiyor.