Hyundai i20 Active

TEST SÜRÜŞÜ / 2016-10-09 14:46:23

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

Hyundai yine yaptı yapacağını. Başarı çıtasını her geçen dönem daha da yükselten Hyundai, eski marka imajından eser kalmadı. Yeniliklere doymayan Hyundai her modelinde olduğu gibi i20'de de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gerek tasarımındaki şıklığı, gerekse de kullanım kolaylığı ve ekonomik yapısıyla kendine hayran bırakıyor

 

Başarı çıtasını her geçen dönem yükselten Hyundai, İzmitli i20 ile adeta dünyayı fethediyor. Hyundai i20 Active, etkileyici ve kendisine has tasarımı ve kullanım kolaylığı ile dikkatleri üzerine topluyor. Hyundai i20 Active, zengin donanım seçeneği ve ekonomik yapısı ile de dikkat çekiyor. Hyundai i20 Active, yepyeni tasarımı, zengin donanımı, üstün konfor ve performansı ile tam not almayı başardı.

 

Güney Koreli üretici Hyundai'nin küçük sınıf temsilcisi i20'nin eğlenceli ve maceracı bir kimliğe bürünmüş hali olan Hyundai i20 Active, 1 litrelik turbo benzinli motoruyla bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Hyundai de son yıllarda büyük ilgi gören küçük crossover segmentinde de iddialı olmak için i20'nin yerden yüksek bir versiyonu olan i20 Active'i yeni nesil küçük hacimli, 1.0 litrelik motoruyla performansından da ödün vermiyor.

 

Hyundai, i20 Active'deki  havalı gövde eklentileri ile crossover izlenimi vermeyi başarmış. Markanın yeni tasarım anlayışını Active'de de görmek mümkün. Ters altıgen ızgara, LED donanımlı farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar ve dairesel sis farları ön bölümde dikkat çeken detaylar. Araca yan profilden baktığımızda modern ve keskin hatların tasarımla uyumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Yuvarlak bölmeye alınmış arka reflektörler ve keskin rüzgarlık yapısıyla birlikte daha yükseğe konumlandırılmış tampon yapısı da arka profili hareketlendiren detaylardan oluyor. 4065 mm uzunluk, 1760 mm genişlik, 1529 mm yükseklik değerlerine sahip i20 Active'in bagaj hacmi ise 301 litre.

 

Hyundai i20 Active'in iç mekânında, metal pedaller dışında hatchback kardeşi ile ayrışacak belirgin bir değişiklik yok. Kokpitin en üstünde havalandırma ızgaralarının altında hassasiyeti başarılı 7 inçlik dokunmatik bir ekran var. İçeride doğru yere konumlandırılmış ekranı, kafa yormayan düzgün ergonomisi, kolay ulaşılan tuşları, kabini daha keyifli hale getiriyor. 

 

Sınıfına göre cömert bir iç mekana sahip olan araç, diz ve baş mesafesi bakımından da hiçbir rahatsızlık vermiyor. 

 

Hyundai i20 Active'in sürüşünden büyük keyif aldım. Kullanımı çok rahat. Tepkileri çok başarılı. Yerden yüksek yapısı sayesinde bazı engebelerden korkmadan rahatlıkla yolunuza devam edebiliyorusnuz. Güven veren bir havası var. Tasarımında olduğu gibi sürüşü de çok başarılı olduğunu belirtmeliyim.