Hyundai Elantra'nın yeni tarzı etkiliyor

TEST SÜRÜŞÜ / 2020-01-05 18:09:38

Hyundai yine yaptı yapacağını. Başarı çıtasını her geçen dönem daha da yükselten Hyundai, eski marka imajından eser kalmadı. Yeniliklere doymayan Hyundai her modelinde olduğu gibi yenilenen Elantra modelinde de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yenilenen Hyundai Elantra gerek tasarımındaki şıklığı, gerekse de kullanım kolaylığı ve ekonomik yapısıyla kendine hayran bırakıyor

 

 

 

 

Bu haftaki yol arkadaşımız, dünya genelinde en çok bilinen Hyundai modeli olan ve geçtiğimiz yıl yenilenen Hyundai Elantra oluyor. 29 yıl önce piyasaya sunulan ve bugüne kadar 11 milyon adetlik satış rakamına ulaşmış olan Hyundai Elantra, tasarıma eklenen yenilikçi yaklaşımı, boyutları, iç mekan genişliği, teknolojik donanımı, motor performansı, güvenlik odaklı özellikleri ile çok keyifli bir otomobil haline gelmiş. Altıncı nesil Elantra, bugüne kadar tüm dünyada 250'den fazla ödül alırken, birçok ülkede de "Yılın Otomobili" seçilme başarısını gösterdi. Yeni Hyundai Elantra dört donanım paket seçeneğiyle satışa sunuluyor.

 

 

DİKKAT ÇEKEN DIŞ TASARIM

 

Altıncı nesil Hyundai Elantra, boyutları, kaslı yapısı, hem sportif hem de agresif bir havaya kavuşmuş. Daha önceleri daha çok oval hatlara sahip olan otomobil, makyaj sonrası i30 modelinde gördüğümüz daha keskin hatlara sahip oldu. Aracın keskin kaput çizgileri ve yeni nesil basamaklı  geniş ızgaraları ile beraber önden bakıldığı zaman en çok dikkat çeken nokta, üçgen forma sahip far grubu. Izgarayı takip eden ve yanal olarak uzayan ön far grubu, LED gündüz farları ile çerçeveleniyor.

 

Ayrıca, LED farların içerisine yerleştirilen gündüz farları da hem sürüş güvenliği hem de tasarım anlamında Elantra'ya katkı sağlamış. Yeni Hyundai Elantra'nın arka tarafında ise oldukça büyük ve bagaj kapağı ile entegre bir sinyalizasyon grubu bulunuyor.  Keskin hatlara sahip olan arka sinyalizasyon grubu, Hyundai logosu ve Elantra yazısı ile destekleniyor. Yeni Elantra'nın arka kısmında LED arka stoplar çok çekici görünürken üst stop lambaları hem aracın genel tasarımıyla hem de söz konusu yeni LED takımlarıyla çok uyumlu bir bütünlük sunuyor. Elektrikli katlanır yan ayna yapısı, aydınlatmalı kapı kolları, alaşımlı jantlar ve açılır sunroof, yeni Hyundai Elantra'nın yandan görünümüne dair önemli detaylar. 4569 mm uzunluk,1800 mm genişlik ve  1435 mm yükseklik ölçülerine sahip Elantra'nın bagaj hacmi ise 458 litre

 

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Hyundai Elantra'nın iç mekanını incelediğimiz; sade, modern ve sürücü odaklı bir ortamla karşılaşıyoruz. Dış tasarımdaki değişime karşın iç tasarım daha sade tutulmuş ve fonksiyonelliğe önem verilmiş.  Sürücü odaklı ön konsol, multimedya ekranı ve sürücü koltuğunun etrafına konumlandırılmış düğmeler ile Elantra oldukça ergonomik.  Gösterge paneli de sürücüye anlık olarak bilgilerin akışını en iyi şekilde sağlarken aynı zamanda modernizasyon anlamında da farklı bir dokunuş olarak öne çıkıyor. Kokpitin orta ve alt kısımları da kullanışlı yapısıyla öne çıkıyor. Rahat koltuklar, daha şık döşemeler ve kullanışlı hale getirilen butonlarıyla beraber yeni Elantra artık çok daha estetik bir ambiyansa kavuştu. Araç içerisinde yer alan Android Auto ve Apple CarPlay ile kablosuz şarj gibi akıllı telefonlarla ilgili donanımlar, hemen göze çarpan detaylar oluyor. 

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Yeni Hyundai Elantra'nın motor kısmında önemli bir yenilik yok şimdilik. Test aracımızda görev yapan 1.6 litrelik atmosferik çok noktadan enjeksiyonlu (MPi) benzinli motor 4000 d/d'de 127 Hp güç ve 1750 d/d'de 155 Nm tork değeri sunuyor.

6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş otomobil 100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede gerçekleştirirken, maksimum 195 km/s hız değeri sunuyor. Fabrika verilerine göre 100 km'de 6.8 litrelik bir ortalama tüketim değerine sahip. Kapsamlı aktif ve pasif güvenlik paketiyle de kullanıcılarına tam koruma sunan Hyundai Elantra, segmentindeki en şık ve donanımlı araçlardan biri olarak iddiasını ortaya koyuyor. Yeni Elantra'da sürüş destek sistemlerinde ileri çarpışma önleme asistanı, şerit takip ve uyarı sistemi, sürücü dikkat kontrol sistemi, yaya algılama ve frenleme özelliği, arka çapraz trafik uyarı asistanı, kör nokta algılama sistemi gibi üstün donanımlar yer alıyor.