Honda Civic, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı

TEST SÜRÜŞÜ / 2016-10-16 13:53:16

Yavuz MÜFTÜOĞLU / ANTALYA

 

Ülkemizde sedan araçlara olan ilgi çok büyük. Durum böyle olanca büyük rekabet kaçınılmaz oluyor. Son  dönemlerde sedan otomobillerin yenilenme yılı oldu. Neredeyse her marka C segmenti sedan modellerini yenilemiş oldu. Honda Civic sedan, şık tasarımı ve zengin donanımı ile sedan pazarının yeni gözdelerinden olmayı hedefliyor.

 

Honda Civic Sedan ülkemize çok hızlı bir giriş yaptı. Sedan pazarında dengeleri alt-üst edecek gibi gözüküyor. Honda Civic Sedan, dış tasarımından tutun da iç tasarımı ve donanımına kadar oldukça başarılı ve kalite hissi yüksek bir araç izlenimini ilk etapta görenlere yaşatabilen bir araç. İlk görüşte dikkaleri üzerine çekmeyi fazlasıyla başarıyor. 

 

Yenilenen Honda Civic Sedan çok iddialı bir araç oldu. Durum böyle olunca rakiplerine nazaran çok can yakacak gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Pazarda dengeleri bozacak olan Civic Sedan, Honda'nın pazar payını artırma yolunda en çok ümitli olduğu modeller arasında yer alıyor. Antalya'da düzenlenen lansmanda yakından inceleme fırsatı bulduğumuz Honda Civic Sedan'ı çok beğendiğimizi söylemeden geçemeyeceğim. 

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

 

Honda Civic sedanın tasarımı çok dikkat çekici. Sportif ve dinamik bir tasarıma sahip. Kendine özgü çizgileri farkındalık yaratıyor. Tasarım çizgileri bütünlük içinde. 

 

Ön tasarımından tutun da arka tasarımına kadar başarılı bir uyum söz konusu. Özellikle arka stop grubunu çok beğendim. Ön tasarımdaki krom detaylar kalite hissini arttırıyor. Unutmadan janlarının yapısı da ayrı bir güzellik katıyor araca.

 

Honda Civic sedan da bir otomobilde arayacağınız tüm özellikler son teknolojik donanımları ile yerini alıyor. Japon teknolojisi Civic sedan sürücülerini memnun edecek özellikleri fazlasıyla bünyesinde barındırıyor.

 

Yeni Honda Civic sedan önceki nesil ile kıyaslandığında 44 mm daha geniş, 18 mm daha alçak ve 103 mm uzun. Söz konusu boyutlar özgün tasarımın ve sportif stilin temelini oluştururken, aynı zamanda geniş iç mekânı beraberinde getiriyor. 

 

Honda Civic Sedan 75.740 TL başlangıç fiyatı ile Ekim ayının başından itibaren Türkiye pazarında LPG'li ve 1.6 litrelik benzinli motoru ile satışa sunuldu. 

 

2017 yılı birinci çeyreğinde 1.5 litrelik turbo motorlu RS versiyonu ve 2018 yılı ilk çeyreğinde dizel motor seçenekli Civic Sedan da Türkiye yollarında olacak.

 

 

KEYİF VEREN SÜRÜŞ

Yenilenen Honda Civic sedanı Antalya'da düzenlenen lansmanda kullanma fırsatı bulduk. Civic, ilk görüşte  dahi dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Sportif ve kaslı yapısı gücünden ve performansında ipuçları verir cinsten. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çok iddialı bir sedan. Rakiplerini üzecek tarzda. Civic sedana çok mesai harcanmışa benziyor. Bu emeğinin karşılığını da satış hedeflerinden belli olduğu gibi fazlasıyla alacak gibi.

 

Honda Civic sedanın yol tutuşu çok başarılı. Sürücüsünü tedirgin etmiyor. Yüksek hızlarda girilen virajlarda dahi bu başarısını kanıtlıyor. Hızlanması, vites geçişleri ve tepkileri çok iyi. Gaz pedalı ile sürücü arasındaki ilişki  takdire şayan cinsten.

 

Durum böyle olunca araç kullanmaktan keyif alıyorsunuz zaten. En çok dikkatimi çeken bir başka konu da ses yalıtımı. Civic sedanın ses yalıtımı çok başarılı. Yeni Civic hakkında yazacak okadar konu varki, kısaca özetlemek gerekirse; Şık ve gösterişli tasarımı ile ferah, konforlu iç mekânı ve de dopdolu donanım özellikleri ile yeni Civic rakiplerini çok üzecek gibi.

 

 

KULLANIŞLI, GENİŞ, FERAH VE DOPDOLU BİR İÇ MEKÂN

 

Honda Civic sedanın iç mekânı çok ferah ve konforlu. Sade ama modern görünen bir konsola sahip. Herşey elinizin altında. Yeni Civic Sedan sınıfının en pratik ve en geniş iç mekanıyla birlikte en geniş bagajını da kullanıma sunuyor. Kaliteli malzemelerle bezenen kokpit yalın, ancak bir o kadar da gösterişli iç mekânının yanı sıra yeni dijital gösterge tasarımıyla da yenilikçi ve modern bir kokpit ambiyansı sunuyor. 

 

Önceki nesil ile kıyaslandığında 35 mm daha alçak olan oturma pozisyonu daha sportif bir sürüş hissi sağlarken, aynı zamanda sürücü ve ön yolcunun güven duygusunu da arttırıyor. 

 

Erişimi ve çok yönlülüğü daha da arttırılan bagaj sınıfının en geniş hacmini kullanıma sunuyor. Normal kullanımda 519 litre olan bagaj önceki nesil ile kıyaslandığında yüzde 20,8'lik bir artış gösterirken 60:40 oranında katlanan arka koltukların oluşturduğu düz yükleme zemini fonksiyonelliği destekliyor.

 

Orta konsolun en üstünde ise 7 inç büyüklüğündeki Honda Connect dokunmatik ekran kendine yer buluyor. Bu ekran bilgi ve eğlence sistemi dışında iklimlendirme sistemini de dokunmatik olarak kumanda etme imkanı sunuyor. Ekran en üst iki donanım seviyesinde geri görüş kamerası olarak görev yapıyor.

 

YILSONU SATIŞ HEDEFİ 6000 ADET

 

Honda'nın, pazar payı hedefi çok yüksek. Son üç aylık dönemdeki satış hedefi 6 bin adet. 2017 yılı Mayıs ayı başına kadar olan hedefi ise 12 bin adet. Bu rakamlar pazar payı için çok önemli ve iddialı rakamlar. Honda markası satış rakamlarını 2020 yılına kadar tam 3 katına çıkartmayı hedefliyor. Bu hedefin başrol oyuncusu hiç şüphesiz Honda Civic sedan olacak.

 

Honda Civic sedanı rakiplerinden bir adım ileriye taşıyan bir başka etkende fabrika çıkışlı LPG'li versiyonları oluyor.

Ülkemizde önceki nesil Honda Civic'te % 70'lik bir satış payı yakalayan LPG'li versiyonu var. Yeni Honda Civic'te de LPG'li versiyonunun yer alması büyük bir avantaj oluyor. Türkiye'de üretilen Honda Civic sedan ile dikkat çeken yepyeni tasarımı, LPG uyumlu motor seçeneği ve dinamik sürüş özellikleri ile ülkemizdeki sedan sevenlerini mutlu edecek. Honda, bu yepyeni tasarımı ile iyi bir pazar payı yakalayacağı inancı oldukça yüksek.

 

"RAKİBİ COROLLA DEĞİL, JETTA"

Yenİlenen Honda Civic Sedan C segmenti bir sedan değil, bir üst segmentten çalan bir otomobil. Uzayan boyu, büyüyen iç mekânı, genişleyen yapısı Honda Civic Sedan'ı sınıfının üzerinde bir iç mekân konforuna ve dış görünümüne de katkı sağlıyor. 

 

Basın toplantısında sorulan bir soru üzerine Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki; "Bizim rakibimiz Corolla diyemeyiz, biz Premium segment üreticilerden pay alacağız, Bizim Honda Civic ile en önemli rakibimiz VW Jetta olacak' yanıtını verdi.