HONDA CIVIC HB

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-02-19 19:02:06

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her nesliyle çok sevilen ve başarılı satış rakamları yakalayan Honda Civic dizel motor seçeneği ile gücünü ve iddiasını artırdı. Japon otomotiv üreticisi Honda'nın üretimini ve testlerini Türkiye'deki fabrikasında gerçekleştirdiği dizel motorlu Honda Civic HB'nin otomatik şanzımanlı versiyonu ile bu haftaki yol arkadaşımız oluyor.

SPORTİF VE DİKKAT ÇEKEN TASARIM 

 

Tasarım konusunda çok büyük artıları olan Civic, premium çizgilere bürünen bir yapıya sahip.  Yere daha yakın bir yapıya sahip Civic HB'da  daha geniş ön yüz tasarımı başarılı bir şekilde uygulanarak gerçek anlamda bir dinamizm elde edilmiş. Dinamik tasarım profil detaylarında da devam ediyor. Geriye doğru uzanan farlar ve büyük motor kaputu, LED gündüz farlarıyla birlikte uyumlu bir tasarıma sahip. Kaslı görünüm, aracın profilinden arka bölüme kadar uzanıyor. Bu sayede araç olduğundan da büyük görünüyor. Akıcı hatlar sayesinde profil tasarımının sade olmasının önüne geçilmiş. Aracın arka tasarımı ise onu radikal yapan en önemli bölüm. Bagaj kapağından başlayıp profile kadar taşan far grubu oldukça şık ve farklı görünüyor. İri spoyler arka camı ikiye bölerken tavan spoyleri de sportif tasarımı destekliyor. Tamponun ortasındaki çift egzoz çıkışı da tasarımın hakkını veriyor. 4518 mm uzunluk, 1799 mm genişlik ve 1428 mm yükseklik ölçülerine sahip Civic HB'nin bagaj hacmi ise 420 lt

PREMİUM İÇ MEKAN 

Honda tasarımcıları Civic'in dış tasarımı gibi iç mekan tasarımına da önemli ve başarılı dokunuşlar yapmışlar. Aracın yaşam alanında da radikal bir değişim gerçekleştirerek bu bölümde de premium seviyesini yakalamışlar. İç mekana geçtiğimizde dikkat çekici şekilde artan kalite düzeyi hemen fark ediliyor. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi lüks sınıf araçlarla yarışabilecek seviyeye gelmiş. Yalın iç mekân, son derece düzenli bir mimari, yeni teknolojiler ve üst seviye kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor.

Vites ve el freni kolunun tamamen ortadan kaldırılmış olması, biraz alışkanlık gerektirse de yaşam alanında büyük ferahlık hissi veriyor. Civic HB, ayrıca çok yönlü, pratik ve kullanışlı bir iç mekân ve bagaj alanıyla kompakt sınıfa yeni standart getirirken, bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect, Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle yolculukları keyfe dönüştürüyor. 7 inçlik dokunmatik ekranın hassas çalışma karakterini sevdik. Kullanımı birçok araca göre daha iyi. 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızda görev yapan Honda'nın en başarılı motorlarından biri olan 1.6 litrelik dizel motor 4000 d/d'de 120 Hp güç üreten motor, 2000 d/d'de 300 Nm torku kullanıcıya sunuyor. 9 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilen ünite, fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 10.9 saniyede gerçekleştirirken, maksimum 200 km/s hıza ulaşıyor. 

 

Motor-şanzıman uyumu mükemmel. Civic HB, son dönemlerde kullandığım en iyi dizel otomatik kombinasyonlarından biriydi. Kumanda düğmeleri ile idare edilen  şanzımanın çalışma karakterini çok başarılı buldum. Sürüş esnasında tüm isteklerinize anında cevap verebiliyor. Motor ve otomatik şanzıman birlikteliğinin yakıt tüketimi olarak sonucu fabrika verisine göre ortalama 4.1 litre. Biz testimizde 5.7 lt/100 km gibi başarılı bir sonuç elde ettik. Honda'nın genlerinde bulunan keyifli ve güvenli sürüş karakteri bile bu araçta birkaç adım ileriye taşınmış. 

 

Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic HB hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli  bir sürüş deneyimi sunuyor. Ses izolasyonundaki başarılı iyileştirmeleri de vurgulamadan geçmemek lazım. Honda Civic, kendine has tasarımı ve zengin donanım seçenekleri ile başarı çıtasını yükselten keyifli bir otomobil. Ülkemizdeki başarısı bunları kanıtlar nitelikte olduğunu söyleyebilirim.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU