Hem sportif hem aile aracı

TEST SÜRÜŞÜ / 2014-12-31 16:04:16

Ülkemizde Renault'un yeri ve önemi bir başka. Gerek ekonomik yapısı, gerek zengin servis ağı ve geniş ürün yelpazesiyle büyük önem taşımakta. Renault'un efsane modellerinden Megane bilmeyen yoktur. Bu hafta Megane ailesinin ekonomik, sprotif ve teknolojik aile otomobili Sport Tourer GT-Line 1.5 dCi 110 HP EDC'yi test ettik.

 

Özellikle ülkemizde sedan aşkı bir farklı. Avrupa'da tercih edilen station wagon tipi araçlar, ülkemizde de son yıllarda çıkan yeni modeller sayesinde özellikle geniş ailelerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

 

Bu ilgiden nasibini alan Renault Megane Sport Tourer, hem tasarımıyla hem de ekonomik yakıt tüketimi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

 

Renault Megane Sport Tourer, sportif, dinamik ve şık tasarımı ile adında yer alan "sport" ibaresini fazlasıyla hak ediyor. Büyütülmüş marka logosu, LED tipi gündüz farları ve 17 inçlik koyu renk alüminyum alaşımlı jantlar, dikkat çeken detaylardan. Daha atletik tasarıma kavuşan ön tasarımında, hava kanalları daraltılmış. 

 

Ön bölümde konumlandıran  GT-Line logosu otomobilin, normal bir Sport Tourer'dan farklı bir araç olduğunu hissettiriyor. Kaput üstünde yer alan keskin çizgiler aracın hırçın yönünü desteklerken, yan kısma baktığımızda gövdeden farklı rengi taşıyan dikiz aynaları, jantlarla daha uyumlu hale gelmiş.

 

Arka kısımda stop grubunun iç tasarımı elden geçirilmiş. Megane Sport Tourer, 4567 mm uzunluğa, 1804 mm genişliğe ve 1507 mm yüksekliğe sahip. Otomobilin dış tasarımında olduğu gibi iç mekanda da GT Line farkı göze çarpıyor. Spor koltuklar, spor gösterge paneli ve spor direksiyon simidi, kırmızı dikişler, alüminyum pedallar ve birçok bölümde karşımıza çıkan GT Line logosu, aracın dışındaki sportifliği iç mekana da yansıtmayı başarıyor. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği gayet başarılı. 

 

Orta konsolda navigasyon, klima ve radyo ekipmanları yer alırken, hemen altında start&stop tuşu konumlandırılmış. Geniş ve ferah bir iç tasarıma sahip olan Megane Sport Tourer, arka koltuklarda seyahat eden yolcular için yeterli diz ve baş mesafesi sunuyor.Makyaj operasyonu geçiren Megane Sport Tourer GT-Line, ideal bir görünüm ve kombinasyona sahip. Yol tutuşunu beğendiğimiz araçta otomatik vites konforu EDC ile daha da üst seviyelere çıkıyor. Sarsıntısız vites geçişleri dikkat çekiyor. Ekonomik ve sportif bir aile aracı istiyorsanız Renault Megane Sport Tourer iyi bir tercih olabilir.

Yavuz MÜFTÜOĞLU