Görüntüsü ticari, ruhu binek...

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-08-16 16:33:34

Her sektörde olduğu gibi otomotivde de rekabet hiç dinmiyor. Bir numara olmak öyle kolay değil. Gerek tasarımıyla, gerek zengin donamıyla, gerekse de sunduğu performansıyla sürücüsünü memnun etmesini bilmeli. Eğer ki bunlara cevap verebiliyorsanız zaten bir numarasınız. Bu saydıklarımıza en iyi örneklerden Fiat Doblo bu haftaki test konuğumuz oluyor.

 

Fiat Doblo, ticari araçtan öte binek bir araç ruhu taşıyor. Doblo'nun tasarım detaylarına çok değinmek istemiyorum. Tek kelime ile albenisi yüksek, gayet şık bir görüntü sergileyen yakışıklı bir 'ticari' araç. Fiat Doblo'nun zengin donanımı ve konforlu iç mekânı takdire şayan cinsten. www.otomobilsahibi.com Fiat Doblo'nun bir çok özellikleri çoğu binek araçlarda dahi bulunmuyor. Aradığınız herşey mevcut. Bu da olsaydı diyebileceğimiz bir eksiklik yok. 

 

Fiat Doblo'nun direksiyon yapısı çok şık görünüyor. Üzerine konumlandırılmış butonlar çok kullanışlı. 

Gösterge paneli gayet net. Konsol tasarımına hayran kaldık. Modern çizgiler kalite hissini arttırıyor. Müzik sistemi çok başarılı. Yeteri sayıda irili ufaklı eşya gözleri mevcut. Buna ek olarak tavan bölümündeki rafı da kullanabiliyorsunuz. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği gayet başarılı. 

Fiat Doblo'nun iç mekanı gayet geniş ve ferah. Bu detayı belirtmeye gerek yok sanırım.  Doblo, 790 Litrelik bir bagaj alanına sahip. Koltuklar yatırıldığında bu alan 3200 litreye çıkıyor.

Fiat Doblo'da 1598 cc dizel ünite bulunuyor. Bu motor 4000 d/d'de 105 Hp güç, 1500 d/d'de 290 Nm tork değeri sağlıyor. 6 ileri manuel şanzımana sahip.

 

Fiat Doblo'nun vites geçişleri gayet iyi. Sunduğu konfor ve performans başarılı.

Sürücü ile gaz pedalı arasındaki ilişki çok iyi. Tepkilere cevap gecikmiyor. Bazen bir ticari araç değil de spor bir araç kullanıyor hissine de kapılabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse Fiat Doblo, başarısını kanıtlamış bir model. Son değişimlerden sonra tasarım ve iç donanımlarındaki değişimleri kalite hissini fazlasıyla arttırıyor.

1.6 litrelik dizel motoru performans ve sürüş keyfini arttıran detaylardan. Binek konforu sunan Fiat Doblo'nun ekonomik yakıt tükemini de unutmamak gerek.

 

Yavuz Müftüoğlu