Farklı olmak isteyenlere; Citroen C4 Cactus

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-07-12 16:22:50

Son zamanlarda yollarda fazlaca görmeye başladığımız sıra dışı küçük crossover Citroen C4 Cactus'u otomobilsahibi.com olarak test ettik. 

 

Tarihi boyunca birçok ilke ve sıra dışı tasarımlara imza atan Citroen bir yenisini de Cactus ile bunu pekiştirdi. Alışılmışın dışında bambaşka, farklı bir araç. Gerek iç ve dış tarasımı gerekse de donanım farklılıkları ile dikkat çekiyor. 

 

Başlığımızda da belirttiğimiz gibi 'Farklı olmak isteyenlere'; Her açıdan bambaşka ve farklı bir araç. Gösterişli, şık ve sportif. İlk bakışta bu farkı rahatlıkla hissettiren bir yapıya sahip. Gören arkasına dönüp tekrar baktıran cinsten. Durum böyle olunca başarı da kaçınılmaz oluyor. Citroen Cactus, kendine has tarzıyla daha çok farklı görünmek isteyenlerin tercihi oluyor.

 

Otomobil, renkli kaplamaları, basık tavanı, geniş ön yüzündeki büyük Citroen logosu, en üstte LED gündüz farları olmak üzere, ana farları ve sis farlarıyla birlikte üç katlı bir şekilde konumlandırılan aydınlatma grubu bulunuyor. Bu aracı en ilginç kılan özelliklerden biri ise kuşkusuz dış tasarımındaki kaplamalar. 

 

SIRADIŞI ÖZELLİKLERİ İLE ÖN PLANDA

Tasarım etkisi aracın dışarıda olduğu gibi, iç mekanda da etkisini gösteriyor. Kapıyı açar açmaz kutu şeklinde tasarlanan dijital gösterge ekranı ve ortadaki 7"lik dokunmatik ekran gözümüze ilk takılanlarından.

 

Diğer en önemli fark ise otomobilde standart bir vites kolunun bulunmaması. Markanın 'EasyPush' olarak adlandırdığı sistem sayesinde otomobilin vites sistemi konsola yerleştirilen tuşlarla kontrol ediliyor. Araç tıpkı otomatik şanzımanlarda olduğu gibi 'D', 'R' ve 'N' seçenekleri bulunuyor. Kullanımı biraz alışkanlık gerektirebilir. Ama gayet başarılı. 

 

Vites kolu olmadığı için orta alanda önemli bir boşluk elde edilmiş ve eşya gözü olarak değerlendirilmiş. Bu boş bölüme büyükçe tasarlanmış el freni bulunuyor. Böyle farklı tasarlanmış bir araca böyle bir el freni pek yakışmamış. Elektronik bir fren sistemi bu tasarıma çok yakışırdı.

 

İç mekan malzeme kalitesi sınıf standarlarına göre çok iyi. işçiliği de başarılı. Koltuklar çok rahat. Herhangibir görüş sıkıntısı yaşatmıyor. Sunduğu performans sınıfında oldukça iyi. Düşük yakıt tüketimi etkileyici.

 

Oldukça yumuşak süspansiyon bulunan araç normal yol şartlarında iyi bir konfor sunuyor, Ses yalıtımı gayet başarılı. 

Yüksek hızlarda  motor sesi biraz rahatsız edebilir. Citroen C4 Cactus tasarımı ve özellikleriyle gerçekten iddialı bir model. Performansını yeterli bulduğum aracın farklı model arayanlar için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU