Elektriklide dönüşüm tam gaz

Otomotiv sektörü hızlı bir dönüşümün içinde. Elektrikli dönüşümle başlayan bu süreç, özellikle nesnelerin interneti ile hızla farklı bir boyuta ilerliyor. Cep telefonlarının başına ne geldiyse otomobilin de başına o geliyor. 

 

 

Dünya, 135 yıllık fosil yakıtlı otomobil macerasında sona yaklaşıyor. Alman Karl Benz, 1886’da ilk modern otomobili üretmesinin üzerinden tam 135 yıl geçti. Daha sonra Henry Ford, 1908’de ABD’de “Model T” adını verdiği otomobili üretim hattından indirdi ve bu model 1927 yılına kadar 15 milyon adetlik üretim rakamına ulaşmıştı. İlk piyasaya çıktığında 860 dolara satılan bu otomobilin fiyatı, 1925’te 250 dolara düştü. 135 yıl sonra fosil yakıtlı otomobiller yerini elektrikli, yüksek teknoloji araçlara bırakmaya başladı. Mevcut gelişmeler gösteriyor ki, klasik otomobillerin 150 yılda aldığı yolu, elektrikli otomobiller önümüzdeki 20 yılda alacak.   

 

DEĞİŞİM HIZLI

 

Sosyal hayatta olan her değişim otomotive de yansıyor. Akıllı binalar, akıllı arabalar, akıllı şehirler zamanına az kaldı. Otomotiv üreticileri artık kendilerini “otomotiv şirketi” olarak değil “yüksek teknoloji şirketi” olarak tanımlamaya başladı. Otomotiv endüstrisinde oyunun kuralları değişti. Otomotiv büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor. Mobilite ekosistemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya anlamına geliyor.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ TOGG

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “babayiğit” çağrısıyla, Türkiye’nin Otomobil Projesi hayata geçirildi. Türkiye'nin otomobil projesi hem elektrikli hem de piyasaya çıktığında rakipleriyle aynı seviyede otonom sürüşe de hazır olacak.

 

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, her zaman “bir otomobilden daha fazlasını” hedefliyoruz diyerek, otomotivde bir Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturarak, küresel bir marka ortaya çıkarmak istediklerini söylüyor. Karakaş, TOGG’un 2022’de banttan indiğinde hem doğuştan bir elektrikli olacağını hem de otonom sürüşte rakipleriyle mücadele edebilecek düzeyde bir otomobil olacağını söyleyerek, doğru bir zamanda doğru bir strateji ile yola çıkıldığını da kanıtlamış oluyor.

TOYOTA, ELEKTRİFİKASYON VİZYONUNU SERGİLEDİ

 

Toyota tarafından düzenlenen ve yeni nesil otomobil fuarı olarak öne çıkan Kenshiki Forum üçüncü kez Belçika’da Brüksel Expo’da gerçekleştirildi. Toyota, Kenshiki Forum’da Avrupa’daki iş stratejisini, şirketin vizyonunu, yeni ürünlerini ve teknolojik gelişmeleri paylaşırken, yakın gelecek ve gelecek vizyonunu net bir şekilde ortaya koydu.

Forumda bataryalı elektrikli aracı bZ4X’in Avrupa prömiyerini, spor otomobili GR 86 Avrupa prömiyerini ve Corolla Cross’un Avrupa prömiyerini gerçekleştiren Toyota, aynı zamanda Yaris GR Sport, GR Yaris Hydrogen modellerini de tanıttı. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, markamız, insan ve toplum yararına teknolojileri üretme konusunda ciddi yatırımlar yaptığını söyledi.