Eğlenceli yol arkadaşı

TEST SÜRÜŞÜ / 2016-08-22 16:14:01

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Küçük sınıfın iyileri arasında adından bahsettiren Peugeot, 208 model gamı ile severlerine zengin motor ve donanım seçenekleri ile gönülleri fethetmeye devam ediyor. Tasarımı olduğu kadar performansından da ödün vermeyen peugeot 208, dopdolu donanımı ile de başarısını kanıtlıyor. 

 

 

Peugeot 208, sınıfında kendine has tasarımı, performansı ve ekonomik yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ülkemizde otomobil sahipleri araçlarında aradıkları özellikler genelde, performansı yüksek, yakıt tütetiminde cimri, konforu iyi, tasarımı şık, fiyatı uygun, albenisi yüksek olsun ister.

 

Peugeot 208, bu saydıklarımız özellikleri taşıyan bir araç. Peugeot 208'in sunduğu performans çok iyi.  Peugeot 208 gerek yol tutuşu gerek pratikliği ve kolay kullanımı, gerekse de ekonomik yapısı ile büyük beğeni topluyor.

 

Peugeot 208 zengin motor ve donanım seçenekleri ile müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu özelliği ile de geniş bir müşteri ağı oluşturuyor. Peugeot'nun B segmentindeki temsilcisi 208, 1.6 e-HDi 92 HP ETG6 şanzımanlı Active donanımlı versiyonu ile bu haftaki yol arkadaşımız oluyor.

 

 

ŞIK VE PORTİF TASARIMI ÖN PLANDA

Peugeot 208'in makyajla birlikte genel hatlarıyla daha elit bir görünüme kavuştuğunu söylemeliyim. Tasarım detaylarını incelediğimizde ön tarafta; daha keskin bir görünüme sahip tampon, kalın krom çıtalara sahip genişletilmiş radyatör ızgarası ve karartılan yeni far grubu dikkat çekiyor. Otomobilin arka bölümünde ise değişen stop grubu dikkat çekiyor.

 

Burada markanın diğer modellerinde olduğu gibi iç deseninde aslan pençesi görünümü bulunan farlara yer verilmiş. Makyajla birlikte 208'de sunulan bir diğer yenilik de mat boya seçenekleri. Opsiyonel olarak sunulan bu özellik, hem aracın şık görünmesini sağlıyor hem de leke tutmama ve çizilmeye karşı ekstra koruma olanağı sunuyor. 3973 mm uzunluk, 1829 mm genişlik, 1460 mm yükseklik değerlerine sahip Peugeot 208'in bagaj hacmi ise 285 litre.

 

Peugeot 208'in iç mekanı sınıfına göre gayet ferah ve rahat. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği başarılı. İç mekanda kalite hissi oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.Gösterge tablosu sportif ve net takip edilebiliyor. Küçük direksiyon simidi değişmez bir parçası. 

 

Bazı noktalarda krom kaplamalar eklenmiş. Araçla birlikte sunulan Skypack opsiyonu alındığında; SMEG ekran, geri görüş kamerası, cam tavan, WI-FI ve Mirror Link desteğine kavuşuyorsunuz. Bu sayede cep telefonunuzu bu ekran ile birebir kontrol etmek mümkün oluyor. Koltuklar rahat ve yan destekleri başarılı. Yol arkadaşımızın kaputunun altında, markanın birçok modelinden tanıdığımız 1.6 litrelik dizel motor görev yapıyor.

 

Start-stop teknolojisine sahip e-HDi ünite 4000 d/d'de 92 Hp güç, 1750 d/d'de 230 Nm tork üretiyor. Peugeot 208'in yol tutuşu çok iyi. Konfor ve performansından ödün vermiyor. Özellikle şehiriçi kullanımlarında fazlasıyla atik ve pratik. Kısaca özetlemek gerekirse Peugeot 208, şık ve sportif tasarımının yanında ekonomik yakıt tüketimi ve performansı ile dikkat çekiyor.