DİKKAT ÇEKEN TASARIMI İLE ÖN PLANDA...

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-06-24 17:39:24

Mitsubishi Motors'un yeni jenerasyon otomobillerinin ilki olan yeni coupe SUV otomobili Eclipse Cross dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

 

Arazi araçlarıyla efsane bir isim haline gelen Mitsubishi'nin yeni arazi aracı Eclipse Cross, markanın fanatiklerinin beklediğine değdiği bir araç olmuş.

 

Mitsubishi Motors'un özellikle Avrupa'da “SUV” segmentinde güçlenerek büyümeyi hedeflediği yeni marka yapılanmasını ve konumlandırmasını destekleyen Eclipse Cross, markanın ASX ve Outlander ile yarattığı müşteri kitlesini genişleterek, öne çıkan kusursuz dizaynı, benzersiz sürüş dinamikleri ve inovatif detayları ile markanın hedef kitlesini genişletiyor.

 

Coupe tasarımı, keskin görünümü ve maskülen hatlarının yanı sıra, benzersiz bir sürüş deneyimi sunan Eclipse Cross, Mitsubishi Motors'un yeni dizayn felsefesinin startını verdi.

SUV segmentine yenilikçi özellikler getiren Mitsubishi Eclipse Cross, markanın 40 yıllık SUV uzmanlığı, 80 yıllık 4x4 geçmişi ve 30 yıllık All-Wheel-Control teknolojisini arkasına alarak Mitsubishi Motors'un yeni ürün yolculuğunu başarılı bir şekilde devam ettiriyor.

 

Mitsubishi, yeni konumlandırmasının ilk adımını Eclipse Cross ile atarken, tamamen bir SUV oyuncusu olma yolundaki yeni ürün stratejisini de bu otomobille kanıtlamış oldu. Bu bağlamda, yeni Eclipse Cross, Mitsubishi Motors'un ürün gamında ASX ve Outlander'ın yanına yerleşerek, markanın zaten mevcut olan SUV ürün gamındaki yerini güçlendirecek.

 

Keskin hatlara sahip coupe SUV tasarımı, Japon mühendisliği kalitesi, benzersiz sürüş dinamikleri ve yenilikçi özellikleri ile Eclipse Cross yeni müşterilerin dikkatini fazlasıyla çekiyor.

 

DİKKAT ÇEKEN DIŞ TASARIM...

Dinamik hatlara ve atletik çizgilere sahip Eclipse Cross'da Mitsubishi Motors'un yeni görsel kimliği “Dynamic Shield”i daha çarpıcı hale getirmek için LED farları ve gündüz farları daha yükseğe yerleştirilirken, sis farları ve sinyal lambaları daha aşağıda bulunuyor. Keskin hatlara sahip coupe SUV Eclipse Cross, kama şeklindeki kemer çizgisi, arka kısmında yer alan ve öne doğru eğik olan C sütunundan çıkan sıra dışı V çizgisi ve kaslı arka çamurlukları ile heybetli ve dikkat çekici çizgilere sahip bir araç.

 

Krom ön ızgara ve ızgara çizgilerinin devamında yer alan farlar çekik gözlü bir Japon ile beraber olduğunuzu hissettiriyor. Otomobilin arka tarafında ise camın hemen hemen ortasından geçen ve bütün bagaj kapağını kaplayan stop lambası yer alıyor. 

 

Sıradışı bu tasarım dikiz aynasından bakınca az da olsa görüşünüzü kısıtlıyor. Ancak dışardan bakınca arka tasarıma şıklık ve dikkat çekicilik anlamında büyük katkı sağlıyor. Tasarım anlamında Mitsubishi Eclipse Cross farkını ortaya koyuyor. Mitsubishi Motors, yeni marka konumlandırmasını desteklemek için, Eclipse Cross ile başlayarak ürün gamındaki her bir ürünün kalitesini artırmayı hedefliyor. 

 

Mitsubishi Motors günümüzün ihtiyaçlarını göz önüne alarak Eclipse Cross'da bir çok yeni teknolojik çözümler sunuyor. Orta konsola yerleştirilen touchpad kontrol mekanizması sayesinde sürücü, müzik sistemi ve akıllı telefon fonksiyonlarını pozisyonunu değiştirmeye gerek kalmadan minimal göz hareketleri ile kontrol edebiliyor. Eclipse Cross'da ayrıca sürücünün hız, adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleyici uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi gibi bilgileri takip edebileceği Head up Display (Direksiyon üzeri gösterge ekranı) bulunuyor.

 

GENİŞ VE FERAH BİR İÇ MEKÂN

2,670 mm dingil mesafesine, 1,805 mm genişliğe ve 4,405 mm uzunluğa sahip Eclipse Cross, ayarlanabilir arka koltukları ve panoramik cam tavanı ile yolcularına havadar ve geniş bir iç hacim sunuyor. Sessiz çalışan motoru ve geliştirilmiş ses yalıtımı ile keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor.

 

Mitsubishi Eclipse Cross, 1.5 litrelik benzinli motor ile dikkat çekiyor. CVT şanzıman ile kombine edilen motorun şanzıman ile uyumu başarılı. Sanal oranlı 8 ileri olan bu şanzımanın tek dezavantajı sabit devirde gitme kararlılığı. 1.5 tonluk gövde ağırlığı başarılı bir şekilde taşıyan motorun ara hızlanmaları tatmin edici. 

 

Mitsubishi Eclipse Cross, iç mekan sessizliği dikkat çekici. Yalıtımı gayet başarılı.

Mitsubishi Eclipse Cross, hem asfalt yolda hem de arazide kullanma fırsatı buldum. Yerden yüksekliği ve güçlü yapısı ile arazide sürücüsünü tedirgin etmiyor. Otoyolda da Eclipse Cross adeta coupe araç kullanıyor hissini yaşıyorsunuz. Mitsubishi Eclipse Cross iddialı tasarımıyla da albenisi oldukça yüksek bir model. Ayrıca performans ve yol tutuşu konusunda model genlerindeki hem SUV hem de coupe ruhunu kullanıcısına yansıtmayı başarıyor. 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU