Dacia Duster, yeni motoruyla gücüne güç kattı

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-10-01 18:59:45

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Dacia, pazar payını ciddi oranda arttırdı. Ekonomik yakıt tüketimi ve ulaşılabilirliği ile dikkat çeken Duster, teklolojik gelişmeleriyle de bir önceki nesline oranla çok daha kullanışlı bir donanıma kavuştu. 

 

 

Dacia, özellikle gelişmekte olan pazarlarda ciddi mesafe katetti. Türkiye'de satışlarını ciddi anlamda artıran bir marka oldu. Dacia Duster; tasarımı, sağlam duruşu, ekonomik yapısı ve uygun fiyatıyla satış rakamlarında çok iyi bir pazar trafiği yakalamış bir marka haline geldi. Hertürülü zorlu arazi şartalarına göğüs gerebilecek bir donanıma sahip. 

 

Dacia'nın ciddi bir değişim geçiren lokomotif modeli Duster, değişimin ardından bu kez motor yelpazesine eklenen 1.3 litrelik 130 Hp gücündeki yeni benzinli motoru ile yol arkadaşımız oldu.Dacia Duster, bu motor seçeneği ile adeta gücüne güç kattı.Duster, Comfort, Prestige ve Prestige Plus donanımlarıyla satılan Dacia Duster, ürün gamına eklediği yeni nesil benzinli motoru ile sürüş keyfini daha da artırdı.

 

DİKKAT ÇEKEN DIŞ TASARIM

 

Dacia Duster, yenilenen bu modele göre daha dinamik hatlara ve şık bir görünüme kavuşmuş. Yenilenmeyle birlikte Duster'ın ön bölümde radyatör ızgarası büyütülmüş ve farlar köşelere alınmış. Bu ayrıntılar araca daha geniş görünüm kazandırmış.  Havalandırma panjurları yeni tasarımı kalite algısını artırmış. Tamponun eskisine göre daha şişkin bir yapıya sahip olması da onu güçlü gösteren detaylar arasında.  Aracın farları da elden geçirilmiş. 3 bölgeli farlar artık LED gündüz aydınlatmasına sahip. Arka tasarımı incelediğimizde tümüyle değişen bir stop tasarımı göze çarpıyor. 4 kareden oluşan stoplar aracın en köşe noktalarına yerleştirilmiş.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

6 yıldır 4x4 segmentinde liderliği elinde bulunduran Dacia Duster'ın iç mekanı da çok değişmiş. Bu değişim hem tasarım hem de kalite olarak araca yansımış. Yeni Duster'da eski modeldeki hidrolik direksiyonun yerini yeni elektrik destekli direksiyon almış.  Direksiyondaki bir diğer yenilik de hem yükseklik hem de derinlik ayarı olması. Orta konsol eskisine göre 74 mm daha yükseğe konumlandırılarak, dokunmatik multimedya sisteminin kullanımı kolaylaştırılmış. Sistem, 360 derece görüş kamerasına da sahip. 

Gösterge tablosu da daha yenilenmiş. Daire formlu havalandırma ızgaralarının kullanımı kolay ve görünüme de olumlu bir etki yapıyorlar. Kullanılan malzeme kalitesi açısından da önemli iyileştirmeler yapılmış. Kumanda elemanlarının kullanımı açısından bir sıkıntı yaşatmadı. Genişlik ve ferahlık konularında başarılı.  Eşya gözlerinin sayısı yeterli ve buna koltukların altına yerleştirilen saklama gözleri de eklenmiş.  

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

 

Yeni Duster'da 1.2 TCe versiyonunun yerini alan 4 silindirli yeni 1.3 TCe turbo benzinli motor 5000 d/d'de 130 Hp güç ve 1600 d/d'de 240 Nm tork değeri sunuyor. 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen ünite, 0-100 km/s hızlanmasını 11.1 saniyede gerçekleştirirken 191 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

Çevreci özellikleri ile öne çıkan düşük CO2 salımına ve başarılı tüketim değerlerine imza atıyor. Yerini aldığı 125 beygir gücündeki 1.2 litrelik Tce motora göre daha fazla güç ve tork üreterek daha yüksek performans sunan bu ünite, fabrika verilerine göre 100 km'de ortalama 6.0 litre yakıt tüketimine sahip. Duster'da hidrolik direksiyonun yerini alan elektrik takviyeli direksiyon sistemi sürüş keyfini büyük ölçüde artırmış, sürücüyü yormayan bir hale gelmiş. Duster'daki bir diğer dikkat çeken değişim ise başarılı yalıtımla sunulan sessizlik. 

Duster'ın Türkiye'de Şubat ayında pazara sunulan Prestige Plus paketi, en üst donanım seviyesi olarak öne çıkıyor. Otomatik klima, Media Nav 4.0, Vizyo Paket (Kör Nokta Uyarı Sistemi ve 360 derece kamera), Look Paket (krom renkli ön ve arka koruma kızakları, dış dikiz aynaları, tavan barları, karartılmış arka camlar), Eller Serbest Dacia Kart Sistemi, sadece bu versiyonda ilk defa sunulan 17 inç Maldive alüminyum alaşımlı jantlar ve yeni iç döşeme, Prestige Plus versiyonunda standart olarak sunuluyor.

 

Kısaca Dacia Duster, ekonomik yakıt tüketimi  ve uygun fiyatı ile başarısını kanıtlamıştı. Bu son değişim rüzgarıyla Duster severleri, keyilerine keyif katacak. Kalite hissini ciddi oranda arttıran Dacia Duster, bu zengin donanım paketiyle çok kişinin kalbini çalacağına benziyor.