Citroen C5 Aircross SUV, fark yaratacak

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-09-08 01:16:54

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Fransız otomobil üreticisi Citroen'in büyük SUV modeli olan yeni C5 Aircross SUV, özgün tasarımı, dinamik yapısı ve özellikle konfor iddiası ile yollara çıktı. Yeni C5 Aircross SUV, iki motor, üç donanım seçeneği ve 204 bin TL'den başlayan fiyatlarla satılacak.Citroen, yeni C5 Aircross SUV ile uluslararası SUV hamlesini sürdürüyor. Global pazarda 6 ayda 50 bin adet satış rakamını geçen yeni C5 Aircross SUV, Türkiye'de 204 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

 

Markanın tasarım dilini devam ettiren model "Yeni Nesil SUV" olarak Citroen ürüngamının tepe noktasını oluşturan yeni Citroen C5 Aircross SUV tasarımının yanı sıra gelişmiş sürüş destek sistemleri, Advanced Comfort teknolojisi ve zengin kişiselleştirme çözümleriyle de dikkati çekiyor.

Yeni Citroen C5 Aircross'un gerçekleştirilen basın toplantısı ve test sürüşü etkinliğinde Citroen CEO'su Linda Jackson ve Citroen Pazarlama Müdürü Arnaud Belloni de hazır bulundu. Fransa'da 6 aylık sürede C-SUV segmentinin en çok satan ikinci modeli olarak önemli bir başarıya imza atan yeni Citroen C5 Aircross SUV, sadece etkileyici tasarımı ve konfor ile modülerlik seviyesiyle değil aynı zamanda gelişmiş 20 sürüş destek sistemi ve zengin ürün çeşitliliğiyle de öne çıkıyor.

 

FARKINI HİSSETTİRİYOR

 

En güncel Citroen tasarım dilini bünyesinde barındıran yeni C5 Aircross SUV; 4.50 metre uzunluğu, 1.85 metre genişliği ve 1.69 metre yüksekliği ile sınıf ortalamasının üzerinde gerçek bir SUV olma özelliği taşıyor. Airbump gibi kontrast tasarım unsurlara, 230 milimetre yerden yüksekliğe, çift renk tavan barlarına sahip yeni C5 Aircross SUV, önden bakıldığında markaya özgü tasarım unsurları hemen göze çarpıyor.

Logoyu da içine alan çift çıtalı ön ızgara ile birlikte çift çizgi ışık imzasına sahip olan Full-LED farlar özgün ve karakteristik bir ön görünümü beraberinde getiriyor. Yandan bakıldığında göze çarpan Airbump bir yandan markaya özgü tasarım unsuru olarak ön planda yer alırken, diğer yandan SUV otomobillere has bir uygulama olan çamurluk tasarımını tamamlıyor. Geniş ve yüksek yapıya sahip arka tasarım ise Citroen imzası 3D görünümlü arka farlar ve krom detaylı çift egzoz çıkışı ile donatılıyor. Yeni nesil Citroen modelleri gibi yeni C5 Aircross SUV da zengin kişiselleştirme çözümleri sunuyor.

 

KONFORLU GENİŞ İÇ MEKAN

 

Yeni Citroen C5 Aircross SUV’un iç mekânı konforlu bir sürüş için tasarlandı. Yatay bir mimarinin uygulandığı kokpitte geniş tutulan orta konsol ve kaliteli malzemeler ileri seviyede konfor sunuyor. 12.3 inç TFT ekran ve 8 inç yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekrana sahip olan konsol modern bir görünüm sergilerken, aynı zamanda kabin içi ergonomiyi destekliyor. Yeni Citroen C5 Aircross SUV yolculara kapsamlı bağlanabilirlik çözümleri sunuyor. Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefonun belirli fonksiyonları 8 inç büyüklüğündeki ekran üzerinden kontrol edilebiliyor.

Sistem aynı zamanda Android Auto, Apple CarPlay ve MirrorLink ile uyumlu olarak çalışıyor. Advanced Comfort Süspansiyon ve Advanced Comfort Koltuklar benzersiz bir konfor seviyesi sunarken üç adet bağımsız arka koltuk ve sınıfının en büyük bagaj hacimlerinden biri ile üstün fonksiyonellik ve kullanım kolaylığı sağlıyor. İleri-geri kaydırılabilen ve katlanan kızaklı arka koltuklar, kullanım şekline göre 580 ile 720 litre arasında değişen geniş bir bagaj hacmi sunuyor. 

 

EAT8 ŞANZIMANLI 2 FARKLI MOTOR

 

Fransa’daki Rennes-La Janais tesislerinde üretilen yeni Citroen C5 Aircross SUV yüksek verimlilik seviyesine sahip iki motor seçeneği ile yollara çıkıyor. 1.5 BlueHDi dizel motor 130 Hp, 1.6 PureTech benzinli motor ise 180 Hp güç üretirken her iki motor da yeni EAT8 tam otomatik şanzıman ile satışa sunuluyor. Yeni Citroen C5 Aircross SUV'da kullanıma sunulan yeni nesil sekiz vitesli otomatik şanzıman "Shift and Park by Wire" fonksiyonu ile yumuşak vites geçişleri sunarken, eski şanzımana göre yüzde 7'ye varan oranlarda da yakıt tasarrufu sağlıyor. 

 

Yeni Citroen C5 Aircross SUV, Grip Control sayesinde farklı yol koşullarında güvenli bir tutuş ve sürüş sağlıyor. Sistem beş farklı sürüş modu kullanıma sunuyor.  Markanın 100 yıllık süspansiyon konforu deneyiminin gelmiş olduğu en son noktayı temsil eden ve "Uçan Halı" etkisini yaşatan Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi yeni C5 Aircross SUV'da da yerini almış.