Citroen C5 Aircross; Rekabeti kızıştıracak

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-10-22 18:44:03

Fransız otomobil üreticisi Citroen'in büyük SUV modeli olan yeni C5 Aircross SUV, özgün tasarımı, dinamik yapısı ve özellikle konfor iddiası ile yollarda boy gösteriyor. Yeni Citroen C5 Aircross, keyif veren sürüş dinamikleriyle sınıfında rekabeti kızıştıracak.

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Fransa’da satışa çıktığının altı ayında 50 bin adet gibi önemli bir taleple karşılaşan C-SUV segmentinin en çok satan ikinci modeli olan Citroen yeni C5 Aircross SUV, bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Markanın amiral gemisi yeni Citroen C5 Aircross SUV, Türkiye’de iki farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor.  Yeni Citroen C5 Aircross SUV tasarımının yanı sıra; gelişmiş sürüş destek sistemleri, Advanced Comfort teknolojisi ve zengin kişiselleştirme çözümleriyle de dikkat çekiyor. 

 

DİKKAT ÇEKEN DIŞ TASARIM

 

Fransa’daki Rennes- La Janais tesislerinde üretilen yeni Citroen C5 Aircross SUV, tamamen özgün bir tasarıma sahip. En güncel Citroen tasarım dilini bünyesinde barındıran yeni C5 Aircross SUV, önden bakıldığında markaya özgü tasarım unsurları hemen göze çarpıyor. Logoyu da içine alan çift çıtalı ön ızgara ile birlikte çift çizgi ışık imzasına sahip olan Full-LED farlar özgün ve karakteristik bir ön görünüme sahip.  Izgaranın üst bölümüne entegre edilen sinyal lambaları ve gündüz farları SUV’un özgün görünümünü destekleyen diğer aydınlatma unsurları.

 

Uzun ve yüksek konumlu yatay motor kaputu aracın SUV karakterini güçlendirirken yandaki hava girişleri araca daha geniş bir görünüm ve sportif bir duruş kazandırıyor. “C” formlu krom çıta, çift renkli tavan barları ve ön tampon altındaki korumalar Yeni C5 Aircross SUV’un diğer öne çıkan görsel detaylar.

 

Yandan bakıldığında göze çarpan Airbump bir yandan markaya özgü tasarım unsuru olarak ön planda yer alırken, diğer yandan SUV otomobillere has bir uygulama olan çamurluk tasarımını tamamlıyor. Geniş ve yüksek yapıya sahip arka tasarım ise Citroen imzası 3D görünümlü arka farlar ve krom detaylı çift egzoz çıkışı ile donatılıyor.  4500 mm uzunluk, 1859 mm genişlik ve 1695 mm yükseklik ölçülerine sahip Citroen C5 Aircross SUV’un bagaj hacmi ise 580 litre. 

 

KONFORLU VE KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Yeni Citroen C5 Aircross SUV’un iç mekanı ilk andan itibaren ileri seviyede bir konfor hissi veriyor. Yüksek oturma pozisyonu yola hakim bir sürüş sunarken, geniş ve ferah iç mekan tasarım dili olarak dış tasarımı tamamlıyor. Yatay mimariye sahip kokpitte geniş tutulan orta konsol ve yüksek kaliteli malzemeler ileri seviyede konfor sunuyor. C5 Aircross SUV’un iç mekanı şık ve ergonomik. Kokpitte şık bir duruş sergileyen, 12.3 inç büyüklüğündeki TFT ekran ve 8 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran çağın gereği olan mobiliteye işaret ediyor. 

 

Çeşitli bağlanabilirlik teknolojisi veya kablosuz şarj gibi donanımlar ile sürüş konforu desteklenirken gelişmiş sürüş destek sistemleri diğer aktif ve pasif güvenli donanımlarıyla birlikte sürüş güvenliği tesis etme noktasında sürücüyü destekliyor. Kabin içi genel olarak çeşitli çözümlerle fonksiyonel bir yapı sergiliyor. Kapı cepleri, bardaklıklar kolçak içinde ayrı bir göz falan bu sınıfın gerekleri. Hatta orta konsoldaki kolçağın altı fazlasıyla fonksiyonel. Arka koltukta da bu fonksiyonellik devam ediyor. Kuzenleri gibi EMP2 platformu üzerinde yükselen C5 Aircross SUV’un arka sırasında her biri katlanma ve kızaklar üzerinde ileri-geri hareket etme özelliğine sahip eşit büyüklükte üç adet bağımsız koltuk bulunuyor.  Kabinin dört bir yanını çevreleyen cam alanlar dışında büyük panoramik cam tavan da ferah ve aydınlık bir kabin sunuyor. Cam tavanın büyüklüğü ve konumu kabin içerisindeki her bir koltuğun optimum ışıkla aydınlatılmasını sağlıyor.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Yeni Citroen C5 Aircross SUV; 130 Hp güç üretebilen 1.5 BlueHdi dizel motor; ve 180 Hp güç üreten 1.6 PureTech benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğine sahip. Test aracımızın kaputunun altında görev yapan 1.5 litre BlueHdi dizel motor 3750 d/d’de 130 Hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork değeri sunuyor. Her iki motor da yeni EAT8 tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Yeni “Shift and Park by Wire“ otomatik şanzıman sezgisel ve ergonomik bir kullanım sağlıyor.

 

Euro 6 normlarını karşılayan motorlar üstün sürüş keyfini düşük tüketim değerleriyle birlikte sunabiliyor. 130 Hp’lik test aracımız canlı bir sürüş sunuyor.  Gaz emirlerine çabuk cevap veren otomobili daha sportif kullanmak isteyen sürücü vites kolu üzerinde ‘M’ düğmesine basarak manuel sürüş moduna geçiyor ve direksiyonun iki yanındaki kulakçıklarla vites değişimlerine manuel olarak müdahale ederek motorun daha üst devirlerde tutabiliyor.

 

Yeni C5 Aircross SUV, Grip Control gibi akıllıca tasarlanmış bir sistem sayesinde; farklı yol koşullarında güvenli bir tutuş ve sürüş sağlayabiliyor. Grip Control sistemi beş farklı sürüş modunu kullanıma sunuyor. Ayrıca Yokuş İniş Destek Sistemi güvenli ve kontrollü bir sürüş sağlamak için; olası kayma veya istenmeyen hızlanma risklerini en aza indirmek için devreye giriyor. Yol bozukluklarını sönümleme noktasında da beklentileri karşılayan Citroen C5 Aircross SUV tatlı-sert süspansiyon sistemiyle başarılı bir viraj-konfor dengesi sunuyor. Direksiyon sürücünün emirlerini gecikmeden ve hızla yerine getirirken dengeli yapı keyifli bir sürüş sunuyor. 

ZENGİN DONANIM VE ÖZELLİKLER

 

Motor : 1.5

Motor Hacmi :1499 cc  

Silindir Adedi : 4  

Maksimum Güç : 130 Hp 3750 d/d

Maksimum Tork : 300 Nm 1750 d/d  

 

Performans

0-100 km/s Hızlanma : 10.6 sn

Maksimum Hız : 188 km/s

Frenler (Ön/Arka) :  Disk/Disk

Yakıt tüketimi (100 km)

Şehir İçi : 7.4lt 

Şehir Dışı : 4.8 lt

Karma : 6.2 lt

Boyutlar  (u/g/y): 4500/1859/1695 mm

Boş Ağırlık : 1505 kg

Bagaj Hacmi : 580 lt