Citroen C3 Aircross'un havası yerinde

TEST SÜRÜŞÜ / 2020-01-01 19:27:18

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Crossover dünyası her geçen gün genişliyor. Kullanıcıların yerden yüksek otomobil isteklerini karşılamak için üretilen bu modeller, farklı tasarımlara ve farklı görüntülere sahip olabiliyorlar. Citroen, otomotiv sektöründeki en farklı otomobili yapmayı başarıyor.

Farklı tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Citroen,her modelinde olduğu gibi C3 Aircross'ta da beğeni odağına yerleşiyor. Citroen C3 Aircross, sınıfında daha dikkat çeken, sevimliliği ve konforu ile ön planda kalmayı başarıyor.Fransız otomotiv üreticisi Citroen’in küçük SUV pazarındaki temsilcisi C3 Aircross, 1.5 litre BlueHDi, 120 Hp Shine donanım paketine sahip versiyonu ile bu hafta yol arkadaşımız oluyor.

 

Citroen C3 Aircross, geniş iç hacmi ve ödüllü tasarımıyla, şehrin kalabalık ve sıkışık trafiğine kolay kullanım sağlayan boyutlarıyla kolaylık sağlarken aynı zamanda sevimli ifadesiyle de beğeni topluyor. 8 gövde rengi, 3 tavan rengi ve 4 renk paketiyle toplamda, 85 kombinasyon oluşturmak mümkün.Farklı gövde renkleri ve ince detayları Citroen C3 Aircross'a, farklılık katıyor.

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

 

Citroen C3 Aircross tasarımı ve rengiyle oldukça sempatik bir otomobil. Bunu trafikte yol alırken üzerinize yönelen meraklı ve gülümseyen bakışlardan anlamak mümkün. Markanın yeni tasarım anlayışı ile hem yuvarlak hatlı detaylar hem de köşeli hatlar beraber başarılı bir şekilde harmanlanmış. İkili krom şerit üzerinden ambleme bağlanan farlar aracın genişliğine vurgu yaparken, sis farları da renkli bir çerçeve içinde en alt bölümde köşeli bir tasarım formuyla yer alıyor. 

 

Kaputa yakın konumlu LED aydınlatmalara karşı normal far grubu daha aşağıda sis farıymış havasında duruyor. Ortadaki büyük hava girişi ise sportif bir çizgi oluşturmak için tercih edilmiş. Tamponun en altında, alt bölüme doğru bulunan koruyucu parça, yeni Citroen C3 Aircross’un SUV etkisini güçlendiriyor. C3 Aircross’un arka tasarımını incelediğimizde, aracın güçlü omuzlarını, genişliğini ve güçlü kişiliğinin ön plana çıkartıldığını görüyoruz. 

 

Üç boyut efektli stoplar aracın C3 ve C-Aircross Concept’in aile bağlarına dikkat çekerken, iç içe geçmiş stop yapısı, C3 Aircross logosunun bulunduğu bagaj kapağındaki parlak siyah detaylar ve parlak siyah marka logosuyla birbirlerini tamamlıyor.  4155 mm uzunluk, 1765 mm genişlik ve 1648 mm yükseklik ölçülerine sahip Citroen C3 Aircross’un bagaj hacmi ise 410 litre.

 

KONFORLU BİR İÇ MEKAN

 

Dış tasarımıyla oldukça sevimli olan otomobilin iç mekanı da oldukça neşeli detaylara sahip. Farklı tasarım detaylarıyla iç mekan tasarımları arasında farklılığını ortaya  koyuyor.  Küçük dokunuşlarla kardeşi C3’ten ayrışırken, ergonomik olarak iyileştirmeler olduğunu gözlemliyor. 

Vites kolunun önündeki bardaklığın zeminin çıkartılarak derinliğinin artırılabilmesi gibi.  Kokpitin malzeme kalitesi sınıf ortalamalarında. Büyük dokunmatik ekran tüm ayarların merkezini oluşturuyor ve standart olarak sunuluyor. Genel ergonomi iyi ve görüş açıları da modern bir araç için makul. Segmentinde tek olan açılır panoramik cam tavan ise en önemli artısı. Geniş kabini ve konforlu koltuklarıyla sınıfının en geniş iç hacimlerinden birini sunan otomobil geniş bir diz mesafesine sahip.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

1.2 litre benzinli ve 1.5 litre dizel motor seçeneklerine sahip Citroen C3 Aircross testimize dizel ve EAT6 tam otomatik şanzımanlı versiyonu ile konuk oldu.  1.5 litrelik dizel ünite 3750 d/d’de 120 Hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork değeri sunuyor. Otomatik şanzımanla kombine edilen ünitenin uyumu sorunsuz, çekişi güçlü ve yakıt ekonomisinde de tutumlu. Fabrika verilerine göre 0-100 ml/s hızlanmasını 9.6 saniyede gerçekleştirirken maksimum 179 km/s hıza ulaşıyor.

Citroen C3 Aircorss, abrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.0 litre yakıt tüketim değerine sahip. Yeni Citroen C3 Aircross küçük boyutlarının avantajlarıyla özellikle kalabalık şehirlerde büyük kolaylık sunuyor. Citroen C3 Aircross’un direksiyonu konfor odaklı olsa da ayarları iyi ve yoldan gelen geri bildirim konusunda eksiksiz. Yeni C3 Aircross, yerden yüksek yapısı ve büyük lastikleri ile yol üzerinde sürücüsüne güven veren bir otomobil. Kısaca özetlemek gerekirse Citroen C3 Aircross, dikkat çeken tasarımı, sevimli duruşu ve en önemlisi de konforlu sürüşü ile keyif aldığım nadir otomobillerden bir tanesi olduğunu söyleyebilirim.