Citroen Berlingo: Ticaride binek konforu

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-07-28 18:07:52

Otomotiv markalarının SUV segmentindeki hamlelerinin ardından hafif ticaride de rekabet büyüyor. PSA Grubu da bu markaların başında geliyor. Peugeot Rifter ve Opel Combo’nun ardından grubun Fransız üyesi Citroen de Berlingo’yu yenileyerek iddiasını ortaya koydu.

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Citroen Berlingo, 3’üncü nesliyle yenilenerek yollara çıktı.Citroen Berlingo, dikkat çeken tasarımı, konforu ve kullanışlı yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Citroen Berlingo, dış tasarımındaki değişikliklerin yanı sıra iç mekandaki yenilkçi yapısı ve üstün teknolojisiyle de sürücüsünü memnun ediyor.  Hafif ticari araçtan çok binek konforu sunmayı başaran yeni Citroen Berlingo 1.2 litre PureTech motorlu versiyonu ile bu haftaki yol arkadaşımız oluyor.

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

 

Yeni Berlingo, orijinal gövde mimarisine sadık kalınarak, son derece yenilikçi ve modern, enerjik bir tasarım elde edilmiş. Aracın ön tasarımını incelediğimizde, markanın tüm modellerinde gördüğümüz büyük marka logosu ve başarılı bir şekilde tasarlanmış aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Farlar, sis lambaları ve gündüz farları katlı bir tasarım anlayışı ve iyi bir görünüm oluşturacak şekilde tasarlanmış. Havalandırma ızgarası ise otomobile adeta gülen yüz ifadesi katmış. 

Yan gövdeye uygulanan kıvrımlar kadar yüksek omuz çizgisi ve eğimli ön cam da dinamik bir görünüm sergiliyor. Standart olarak sunulan tavan barları dinamik görünüme katkı sağlarken, gerektiğinde fonksiyonelliği destekliyor. Kapıların alt kenarına uygulanan Airbump kaplamalar ise daha güçlü bir görünüm sunuyor ve otomobili küçük çizik ve ezilmelere karşı korumaya yardımcı oluyor. 4403 mm uzunluk, 1848 mm genişlik ve 1844 mm yükseklik  ölçülerine sahip yeni Citroen Berlingo’nun bagaj hacmi ise 100 litre artırılarak 775 litreye çıkarılmış.

 

KULLANIŞLI İÇ MEKAN

 

Yeni Citroen Berlingo’nun iç mekanındaki birçok fonksiyonel çözüm kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. İç mekan geniş ve ferah. Baş mesafesi gayet iyi. Sınıfının en geniş kapı açıklığını sunan ve elektrikli camlarla donatılan sürgülü yan kapılar bunlardan sadece biri. Ön tarafta sunulan yaşam alanı genişliği açısından beklentileri karşılarken, arka tarafta ise sunduğu diz mesafesiyle şaşırtıyor.

Orta konsol sade bir görünüme sahip. Konsolun üzerinde yer alan kumanda grubunun tasarımı daha estetik olabilirdi. El freni yerine elektronik bir el freninin tercih edilmiş olması, boş alan yaratılması yönünden mantıklı. Eşya gözleri sayısı açısındansa hiç sorun yaşamazsınız. Orta konsolun olduğu bölümde dev bir eşya gözüne yer verilmiş durumda. Arabanın her yerinden eşya gözü var.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Citroen Berlingo, yeni 1.5 BlueHDi dizel, 1.6 BlueHDi dizel ve ödüllü 1.2 PureTech benzinli motor seçenekleri ile yollara çıktı.  Dizel cephesinde yeni 1.5 BlueHDi 130 Hp S&S 6 ileri manuel şanzıman ve 1.6 BlueHDi 100 Hp S&S 5 ileri manuel şanzıman gibi iki farklı seçenek sunuluyor. Benzinli cephesinde ise 1.2 PureTech 110 Hp S&S 6 ileri manuel şanzıman kombinasyonu kullanıma sunuluyor. Test aracımızda görev yap 1.2 litrelik benzinli motor 5500 d/d’de 110 Hp güç ve1750 d/d’de tork değeri sunuyor. 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen motor performans açısından tüm beklentileri tereddüt etmeden karşılıyor.

Manuel vitesin kullanımı oldukça rahat, vites geçişleri sorunsuz. PSA Grubu’ndaki kardeşleri arasında bu motoru sunan tek model olan Berlingo, önemli bir avantaja sahip. Motorun bir diğer avantajı da cimri tüketim sonuçları. Fabrika verilerine göre 0-100 km hızlanmasını 11.5 saniyede gerçekleştiren Berlingo’nun maksimum hızı ise 168 km/s. Yine fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5.6 litrelik tüketim değerine sahip Berlingo ile testimizde 6.6 lt/100 km değeri elde ettik.Sürüş karakterleri sertliği bir kenara bırakarak konfor konusunda yaşam alanında bulunan herkesi memnun edecek seviyeye gelmiş durumda. 

Yüksek yapısı olmasına rağmen sürüş güvenliği konusunda da bir sıkıntı yaşamadık.  Direksiyon sisteminin çalışma karakteri de eskisine göre çok daha net. Lastik gürültüsünün yaşam alanına yansıması konusunda da önemli iyileştirmeler yapılmış.

Kısaca özetlemek gerekirse Yeni Citroen Berlingo, yenilikçi yapısıyla özellikle ülkemiz şartlarına uygun bir araç haline geldi.Şık tasarımı, kullanışlı ve geniş iç mekanı ile hem ticarette kullanımlar için hem de geniş ailesi olanlar için ideal bir aile aracı diyebiliriz. Sunduğu binek konforu ile kaliteli sürüşünden ödün vermiyor. Ekonomik yakıt tüketimi ile de sürücüsünü mutlu etmesini başarıyor. Citroen Berlingo çok amaçlı başarılı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.