CAPTUR, EKONOMİSİYLE ÖN PLANDA

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-02-04 18:40:43

Renault’nun küçük crossover modeli Captur, yeni yüzü ve 1.5 litrelik dizel, EDC şanzımanlı versiyonu ile bu haftaki yol arkadaşımız oldu. Renault’nun B-SUV segmentindeki temsilcisi Captur, şık ve sportif görünümü, cimri motoru ve yeni donanımlarıyla sınıfında yerini sağlamlaştırdı. Touch, Icon ve Outdoor olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunan Captur’da birçok farklı paket de opsiyonel olarak sunuluyor.

 

 

Avrupa’nın en çok satan şehirli crossover modeli Renault Captur, kullanıcı dostu özelliklerinden ödün vermeden daha çarpıcı bir stil ve yeni teknolojilerle donatılmış. Yeni Captur’ün en temel  özelliklerinden biri olan iki tonlu kişiselleştirme özelliği yenilenen versiyonda da yer alıyor. Kullanıcılar, 30’u aşkın kombinasyon sayesinde kişisel zevkini otomobilinin tasarımına da yansıtabiliyor. Ayrıca aydınlık bir iç mekân sağlayan sabit cam tavan da opsiyon olarak seçilebiliyor. Captur, Renault’nun yeni marka kimliğinin imzası olan far tasarımına sahip. ‘Pure Vision’ teknolojisine sahip LED’li xenon farlar, Kadjar’ı andıran ızgara ve ön tampondaki değişiklik Renault Captur’un tasarımına önemli katkı sağlamış.  4122 mm uzunluk,  1778 mm genişlik ve 1556 mm yükseklik ölçülerine sahip Captur’un bagaj hacmi ise 455 litre.

 

 

FERAH BİR İÇ MEKAN

 

Yenilenen Renault Captur’un kabinindeki değişim dışından çok daha fazla. Yenilenen kapı panelleri, yeni direksiyon simidi, konsola entegre edilen ekran ve plastik kalitesi fark edilir oranda değişmiş. Renault R-LINK Evolution adını taşıyan ekranın kapasitif dokunmatik yapısı çok daha sezgisel ve en gelişmiş multimedya özelliklerine sahip. Ayrıca kabindeki izolasyonun da geliştiğini söylemek mümkün. Otomobil her anlamda eskiye göre daha tok ve sessiz. Captur, R&Go, Media Nav Evolution ve R-LINK Evolution olmak üzere üç multimedya sistemi ile üst düzey bir araç içi teknolojik deneyim sunuyor. Sistemler bluetooth, navigasyon, sürüş destek sistemlerinin yönetimi gibi sürüşü kolaylaştıran ve güvenli hale getiren teknolojilere sahip. Captur’daki arka park sensörü ve geri görüş kamerası gibi yeni kapsamlı sürüş yardımcıları (ADAS) yolculukları daha güvenli ve konforlu hale getiriyor.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Test aracımızda başarısını bugüne kadar kanıtlamış  1.5 litrelik dizel motor görev yapıyor. 1461 cc hacimli ünite, 4000 d/d’de 90 Hp güç ve 1750 d/d’den itibaren 220 Nm tork değeri sunuyor. Sürüş keyfini artıran EDC (Efficient Dual Clutch) şanzımanla kombine edilen ünite, 0-1100 km/s hızlanmasını  13.5 saniyede gerçekleştirirken 170 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Motor ve EDC şanzıman uyumu başarılı. EDC şanzımanın başarısı düşük yakıt tüketimi ve Co2 salımı olarak karşımıza çıkıyor. Şehir içinde yeterince atak olan Captur, asıl maharetini yakıt tüketiminde ortaya koyuyor.  Fabrika verilerine göre 100 km’de 3.9 litrelik yakıt tüketim değerine sahip Captur ile testimizde 4.7 litrelik bir değer elde ettik. Süspansiyon bozuk yollarda dahi iyi çalışıyor, engebeli noktalarda da küçük bir SUV’a göre tatminkâr işler ortaya çıkarıyor. Captur, sürüş konforu, yol tutuş ve fren sistemi ile beklentileri karşılayan bir otomobil olduğunu kanıtlıyor.

Yavuz MÜFTÜOĞLU