BMW 1 serisi yollarda

G├ťNCEL / 2019-06-10 18:35:00

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü oldu─ču BMW, kompakt s─▒n─▒ftaki en sportif temsilcisi Yeni BMW 1 Serisi’ni gün yüzüne ç─▒kard─▒. Üçüncü nesli ile çok daha sportif bir görünüme kavu┼čan yeni BMW 1 Serisi, markan─▒n yeni tasar─▒m anlay─▒┼č─▒ çerçevesinde ┼čekillendirildi.

 

Üstün ┼časi sistemleri ve yenilikçi teknolojilerin yan─▒ s─▒ra BMW’nin genlerinde yer alan tüm temel sürü┼č dinami─či bile┼čenlerinin ve kontrol sistemlerinin entegrasyonu, BMW 1 Serisi'nin her ko┼čulda üstün yol tutu┼č kabiliyeti sunmas─▒n─▒ Yeni BMW 1 Serisi sa─čl─▒yor. Bugüne kadar 1.3 milyon adetten fazla üretilen BMW 1 Serisi, yeni jenerasyonu ile yakalad─▒─č─▒ bu ba┼čar─▒y─▒ devam ettirmeyi hedefliyor.

 

ÖNDEN ÇEK─░┼×TE 5 YILIN TECRÜBES─░

 

BMW Group’un önden çeki┼čli otomobiller konusunda son 5 y─▒lda edindi─či tecrübeyi aktard─▒─č─▒ en son otomobil olan BMW 1 Serisi, kompakt s─▒n─▒fta benzeri görülmemi┼č  bir dinamik sürü┼č karakteri sergiliyor. En yeni BMW önden çeki┼čli sürü┼č mimarisi sayesinde boyutlar─▒nda küçük farkl─▒l─▒klar olmas─▒na ra─čmen, öncüsüne göre çok daha fazla ya┼čam alan─▒ sunuyor. Yeni BMW 1 Serisi, öncüsünden be┼č milimetre daha k─▒sa olmas─▒na ra─čmen 34 milimetre daha geni┼č ve 13 milimetre daha yüksek tasarland─▒. Arka koltuktaki yolcular için diz mesafesi 33 milimetre ba┼č mesafesi ise 19 milimetre artt─▒. Bagaj bölümüne art─▒k çok daha kolay bir ┼čekilde eri┼čim sa─član─▒rken, hacmi de 20 litre art─▒┼čla 380 litreye ula┼čt─▒. Elektrikli bagaj kapa─č─▒na da ilk kez opsiyonel donan─▒mlar aras─▒nda yer veren BMW 1 Serisi’nin arka koltuklar─▒ yat─▒r─▒ld─▒─č─▒ takdirde bagaj hacmi 1.200 litreye kadar ç─▒k─▒yor. 

 

BÖBREKLER B─░RLE┼×T─░

 

BMW’nin ikonik böbrek tasar─▒ml─▒ ön ─▒zgaras─▒ da BMW tarihinde ilk kez bir modelde birle┼čiyor. Yeni 1 Serisi’nde çok daha büyük ve tek bir parça gibi alg─▒lanacak ┼čekilde tasarlanan ön ─▒zgara, BMW’nin yeni tasar─▒m yorumunu yans─▒t─▒yor. Yepyeni BMW 1 Serisi'nin köpekbal─▒─č─▒ burnu, yükselen omuz çizgisi ve geleneksel Hofmeister k─▒vr─▒m─▒n─▒n C sütununda yükselen ince pencere grafi─či dikkat çekiyor. Az say─▒da net ve hassas çizgiler, cesurca oyulmu┼č yüzeyler, Yeni 1 Serisi’ne atletik bir görünüm kazand─▒r─▒yor. Yeni BMW 1 Serisi’nin arka tasar─▒m─▒n─▒n belirleyici unsurlar─▒ndan biri olan ┼či┼čkin çamurluklar, araca yolda etkili bir duru┼č sa─člarken ayn─▒ zamanda çarp─▒c─▒ bir omuz çizgisi yarat─▒yor. Geni┼č, iki parçal─▒ arka lambalar, ince formlar─▒ ve geriye dönük görünümleri ile oldukça modern bir görünüm sunuyor. Opsiyonel tam LED arka lambalar, yandan çarp─▒c─▒ ┼čekilde uzanarak tek bir ince ─▒┼č─▒k eleman─▒ halinde ‘L’ formlu tasar─▒m─▒na yepyeni bir bak─▒┼č aç─▒s─▒ kazand─▒r─▒yor. Ayr─▒ca göz al─▒c─▒ egzoz ç─▒k─▒┼člar─▒ da arka bölümün sportif görünümüne katk─▒ sa─člayan önemli detaylar olarak öne ç─▒k─▒yor. 

 

 

─░Ç MEKÂNDA YEN─░ STANDARTLAR

 

 

─░ç mekân kalitesini en üst seviyeye ç─▒karan Yeni BMW 1 Serisi'nde, ilk kez elektrikli panoramik tavan seçene─či de sunuluyor. Yüksek kaliteli malzemeler ve yenilikçi detaylar─▒n bulu┼čtu─ču geni┼č iç mekâna ferahl─▒k hissi katan panoramik cam tavan─▒n yan─▒ s─▒ra, arkadan ayd─▒nlatmal─▒ trim ┼čeritleri de Yeni BMW 1 Serisi’nin premium hissini art─▒r─▒yor. LED ayd─▒nlatmalar, alt─▒ farkl─▒ renk seçene─či ile yar─▒ saydam efektler olu┼čturarak iç mekândaki atmosferi de─či┼čtirmeye yard─▒mc─▒ oluyor.

 

Is─▒tma ve iklim fonksiyonlar─▒ için grupland─▒r─▒lm─▒┼č kontrol kümeleri ve çe┼čitli sürü┼č fonksiyonlar─▒ kullan─▒m kolayl─▒─č─▒ sa─člarken, ak─▒ll─▒ telefonlar için Kablosuz ┼×arj seçene─čine sahip fonksiyonel saklama gözü gibi ilkleri ek konfor ve kolayl─▒k sa─čl─▒yor. BMW ─░┼čletim Sistemi 7.0'─▒ temel alan ve iste─če ba─čl─▒ olarak sunuldu─ču bilgi-e─člence sistemi hem direksiyon arkas─▒ndaki hem de konsol üzerindeki 10.25 inç boyutundaki iki dijital ekranla birlikte sesle ya da el hareketleri ile kontrol edilebiliyor. Ek olarak, tam renkli, 9,2 inçlik BMW Head-Up Display de BMW 1 Serisi'nde ilk kez bir seçenek olarak, sürücünün gözlerini yoldan ay─▒rmadan bilgileri görüntülemesini sa─čl─▒yor. 

 

7 ─░LER─░ STEPTRON─░K ┼×ANZIMAN

 

BMW 1 Serisi’nde Premium Line, Sport Line ve M Sport olmak üzere üç farkl─▒ donan─▒m seçene─či yer al─▒yor. Yeni BMW 1 Serisi Türkiye’ye biri benzinli di─čer dizel olmak üzere iki farkl─▒ motor seçene─či ile gelecek. BMW EfficientDynamics ailesinin en son üyesi olan bu verimli motorlar─▒n ilkini 115 bg gücündeki 116d olu┼čturuyor. 1.5 litre hacmindeki benzinli motor seçene─či ise 140 bg güç üretiyor. Yeni BMW 116d ve BMW 118i Türkiye’de standart olarak son teknoloji ürünü 7 ileri vitesli çift kavramal─▒ Steptronic ┼čanz─▒man ile tercih edilebilecek. 2.0 litre 300 bg gücündeki motoru ile Yeni BMW 1 Serisi’nin en güçlü versiyonunu olu┼čturan, xDrive dört tekerlekten çeki┼č sistemine sahip M135i ise özel sipari┼č üzerine Türkiye’ye gelecek. BMW Group taraf─▒ndan geli┼čtirilen en güçlü 4 silindirli benzinli motora sahip olan BMW M135i, 0-100 km/s h─▒zlanmas─▒n─▒ 4.7 saniyede tamaml─▒yor. Ayr─▒ca standart süspansiyon sisteminde 10 mm daha alçak tasarlanan BMW M Sport süspansiyon da Yeni BMW 1 Serisi’nde tercih edilebilecek. Konfor ya da Spor olmak üzere iki farkl─▒ sertlik ayar─▒na sahip olan süspansiyon sistemi, arac─▒n sürü┼č karakterini de önemli ölçüde de─či┼čtiriyor. 

 

ÜST SINIFTAN GELEN GÜVENL─░K S─░STEMLER─░

 

Yenilikçi sürü┼č destek sistemleri yeni BMW 1 Serisi ile kompakt s─▒n─▒fta ilk kez sunuluyor. Söz konusu sisteme ba─čl─▒ olarak, radar ve ultrasonik sensörler taraf─▒ndan toplanan kamera görüntüleri ve veriler, arac─▒n çevresini izlemek ve sürücüyü tehlikelere kar┼č─▒ uyarmak veya do─čru frenleme ve yönlendirme ile kaza riskini en aza indirmek için kullan─▒l─▒yor. Standart donan─▒m kapsam─▒nda yer alacak güvenlik sistemi, sürücüyü bisikletlilerin mevcudiyeti konusunda uyar─▒rken, ┼čehir içinde fren fonksiyonlu çarp─▒┼čma ve yaya uyar─▒ sistemini de içeriyor. Ayr─▒ca 70 ila 210 km / s aras─▒nda çal─▒┼čan aktif ┼čerit dönü┼člerine sahip ┼×erit Ayr─▒lma Uyar─▒s─▒ da Yeni 1 Serisi’nin öne ç─▒kan özelliklerinden bir di─čerini olu┼čturuyor. Opsiyonel olarak sunulan Aktif H─▒z Sabitleme Sistemi Denetimi, saatte 160 km/s h─▒za kadar kullan─▒labiliyor. Ayr─▒ca ┼×erit De─či┼čtirme Uyar─▒ sistemini de içeren Sürü┼č Asistan─▒, arka çarp─▒┼čma uyar─▒s─▒ ve çapraz trafik uyar─▒s─▒ özelliklerine de sahip. 

 

 

GER─░ G─░D─░┼× AS─░STANI DA STANDART DONANIMDA

 

Yeni BMW 1 Serisi’nde Park Mesafe Kontrolü (PDC), arka görü┼č kameras─▒ ve yola paralel alanlara otomatik olarak park edilmesini ve paralel park yerlerinden otomatik manevra yap─▒larak ç─▒k─▒lmas─▒n─▒ sa─člayan Park Asistan─▒ da standart donan─▒m kapsam─▒nda yer alacak. Ayr─▒ca ilk kez Yeni BMW 3 Serisi’nde tan─▒t─▒lan ‘Geri Gidi┼č Asistan─▒’ da Yeni BMW 1 Serisi’nin standart olarak sunulacak. Direksiyon hareketlerini kaydeden geri gidi┼č asistan─▒, daha sonra arac─▒ 50 metre boyunca sürücünün müdahalesine gerek duymadan s─▒k─▒┼č─▒k ya da karma┼č─▒k park yerinden kolayl─▒kla ç─▒karabiliyor.