ARKASINDAN BAKTIRAN CİNSTEN

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-02-05 19:03:38

Ford, teknoloji ile bütünleşmiş bir marka. Teknolojisi ve zengin donanımıyla dikkatleri üzerine çeken Ford, yenilenen Focus modeli ile sevenlerini mest ediyor. Yeni Ford Focus teknoloji ile bütünleşmiş bir model. Şık ve gösterişli tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

 

Ford'un ülkemizdeki yeri ve konumu çok ama çok farklı. Gerek tasarımları ile gerekse de donanım zenginliği ile dikkat çeken Ford, markanın efsaneleşmiş modeli Focus ile de bu iddiasını sürdürüyor. Şık ve gösterişli tasarımıyla dikkat çeken Ford Focus, sunduğu keyif ve konforuyla büyük beğeni topluyor. 

 

Ford’un tam 20 yıl önce 1998 yılında piyasaya sürdüğü Focus’un dördüncü nesli ile yol arkadaşımız oldu.Güçlü motoru ve gelişmiş donanımıyla dikkatleri üzerine çeken Ford Focus, efsane olma özelliğini hakkıyla yerine getirmeyi başarıyor.

 

Ford Focus, artırılan konforu, zenginleştirilen donanımı ve değişmeyen sürüş keyfiyle kompakt sınıfın yeni lideri olma yolunda devam ediyor. Markanın ‘Bugüne kadar üretilen en iyi Ford’ olarak tanımladığı yeni nesil Focus, sportif tasarımı, teknolojik özellikleri ve yeni motor seçenekleriyle kompakt sınıfın liderliğine gözünü dikti. 

 

 

TEKNOLOJİSİYLE YİNE ÖN PLANDA

Yenilenen Ford Focus'ta neler yok ki; Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve kablo kalabalığını engellemek için orta konsolda konumlanan yeni bir Kablosuz Şarj Bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor. Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken aynı zamanda Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC 8’’ Renkli Dokunmatik ekranlı iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Focus’ta sunulan Yeni B&O ses sistemi de, kullanıcıların, akıllı telefon cihazları aracılığıyla çalınan müzikleri en iyi şekilde dinlemesine yardımcı oluyor. 675 watt’lık sistem, bagaj alanında bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil, on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden birini sunuyor.

 

Ford’un Dinamik LED Ön Far Sistemi, geniş aydınlatma alanı sunan viraj aydınlatması ile ilk defa aydınlatma alanını viraja veya kavşağa gelmeden yol koşullarına göre uyarlayarak maksimum görüş yaratıyor. Sistem, 65 metreye kadar şerit işaretlerini takip etmek için ön kameradan yararlanarak farlardan yayılan ışığın köşeye doğru açılmasını ve görüşün geliştirilmesini sağlıyor. Ford patentli, yol işareti okuma kabiliyetine sahip sistem, sürüş yönünde oluşabilecek tehlikeleri daha iyi aydınlatıyor.Geniş açılı geri görüş kamerası, park edilen yerden geri geri çıkarken daha iyi görüş için aracın arkasında yaklaşık 180 derecelik açıyla geniş görüş alanı sunuyor.

 

 

KONFOR VE SÜRÜŞ İZLENİMİ 

 

Yeni Ford Focus’ta yüksek performans ve yakıt tasarrufu sunan WLTP gerekliliklerine göre hesaplanan ve en güncel, en sıkı Euro 6.2 emisyon standartlarını karşılayan gelişmiş Ford EcoBoost benzinli ve Ford EcoBlue dizel motor yelpazesinden seçim yapabiliyor. Yeni Focus’ta 125 PS güç sunan bol ödüllü 1.0L Ecoboost benzinli motor 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile sunulurken, 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanın eşlik ettiği 123 PS güç sunan yeni 1.5L Ti-VCT benzinli motor yüksek verimilik sunacak şekilde geliştirildi. 120 PS güç sunan, 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzımanın eşlik ettiği yeni 1.5L Ecoblue dizel motor da Yeni Focus’un üstün sürüş performans sunan motor seçenekleri arasında yerini aldı.

 

 

FORD CO-PİLOT360 GÜVEN VERİYOR

Yeni Ford Focus, segmentinde seviye 2 otonom sürüş teknolojileri sunarak sürüş deneyimini daha iyi getirmeyi amaçlıyor. Yeni Focus ile Ford’da ilk kez sunulan Ford Co-Pilot360 Sürüş Destek teknolojileri, sürüş deneyimini daha konforlu ve daha güvenli hale getiriyor. Dur & Kalk Fonksiyonu ile geliştirilmiş, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, otomobilin önündeki araçlarla güvenli sürüş mesafesinin korumasını da sağlayarak güvenli sürüşü destekliyor.

 

Yeni Dur & Kalk özelliği, sıkışık trafikte aracın tamamıyla durdurulmasını ve durma süresi 3 saniyeden az ise aracın otomatik olarak hareket ettirilmesini sağlıyor. Durma süresinin 3 saniyeden uzun olduğu durumlarda ise sürücü direksiyondaki devreye alma tuşuna veya hafifçe gaz pedalına basarak otomobili hareket ettirebiliyor.

 

Yeni Focus ile ilk defa sunulan, Normal, Spor ve Eco olmak üzere 3 farklı sürüş modu, hızlanma, vites geçişleri, havalandırma ve direksiyon tepkilerinin sürüş koşullarına uyacak şekilde ayarlanmasını sağlıyor.

 

Aslında Focus beraberinde getirdiği teknolojik yeniliklerle konfor ve güvenlik anlamında büyük bir atak yapıyor. Ford Focus’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi mevcut. Geçtiğimiz tümseklerde ve bozuk yollarda sarsıntıyı iyi emiyor. Övgüyü hak eden diğer bir özelliği ise ses yalıtımı. Focus sınıfının en iyi yol tutan aracı unvanını zorlanmadan devam ettireceğe benziyor. Yakıt konusunda sahkin kullanımlarda sınıfı için ideal. Ama agresif kullanımlarda yakıtın biraz fazla yaktığını söylemeliyiz. Agresif kullanımlarda yakıtın fazla yakması her araç için aynı. Genel olarak bakıldığında Ford Focus görenleri arkasına döndürüp baktıran bir araç. Bu da başarı çizgisinin hangi seviyelerde olduğunun açık bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU